Pivo zadarmo! Za důkaz, že jste nevolili Babiše. V Praze rozjeli uplácecí kampaň

27.01.2023 12:50 | Ze sítí

Do finále prezidentských voleb, které započne dnes, se zapojují i hospodští s úplatky; svým zákazníkům na sociálních sítích slibují – nejen – pivo zdarma za volební lístek Andreje Babiše. A není to poprvé, co takový výměnný obchod s volebními lístky praktikují.

Pivo zadarmo! Za důkaz, že jste nevolili Babiše. V Praze rozjeli uplácecí kampaň
Foto: Facebook
Popisek: České hospody před druhým kolem prezidentských voleb nabízejí za volební lístek Andreje Babiš pivo zdarma

Pro některé voliče pivaře může být výměna volebního lístku za nejoblíbenější chmelový nápoj Čechů bezesporu velmi lákavou nabídkou. A nejeden český hospodský si toho je očividně dobře vědom. Před druhým kolem prezidentských voleb, kde se proti sobě postaví Petr Pavel a Andrej Babiš, se těmito nabídkami českých hospod internet jenom hemží.

„Přijďte s hlasovacím lístkem oligarchy Babiše a na oplátku dostanete půllitřík Prazdroje zdarma!“ láká například plzeňský SPORT BAR Čapovka.

Jiné podniky motivaci voličů odevzdat hlasovací lístek Andreje Babiše zvedají nabídkou celého menu: „Kdo přinese volební lístek pana Babiše, dostane jeden nápoj k obědu zdarma,“ slibuje Restaurace Maxík v Plavech.

S podobným návrhem přišel i provozovatel restauračního zařízení v Kutné Hoře Roman Schejbal: „Vážení zákazníci, kdo během pátku a soboty přinese volební lístek Bureše do restaurace u Laudona v Bečvárech, nebo restaurace u Lípy v Suchdole, dostane jedno jedenáctistupňové pivo zdarma,“ oznámil přes sociální síť Twitter.

Zapojila se i žižkovská restaurace Sklep, ta voličům za Babišův volební lístek naservíruje panáka alkoholu. „Ačkoliv se k politice běžně nevyjadřujeme, nyní cítíme potřebu podpořit prezidentské volby, a to konkrétně jejich kandidáta Petra Pavla. Pro budoucnost nás všech, prosíme volte podle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se rozhodnete pro kandidáta Petra Pavla a přinesete nám volební lístek AB, dostanete od nás zdarma panáka rumu Capitan Bucanero Elixir. Akce platí od zítřejších 14 hodin do sobotního večera,“ uvádí pražská restaurace.

Hanspaulský bar U Hřebíka pak hosty, kteří odevzdají volební lístek Babiše, zapojil i do soutěže o poukaz na 300 korun. „V pátek–neděli za každý žlutý volební lístek 2. kola voleb se jménem Andrej Babiš dostanete jedno 11° pivo zdarma. A pokud dozadu napíšete i své jméno s rokem narození a kontakt, vylosujeme v pondělí 30. 1. 2023 jednoho, který obdrží poukázku na 300 korun v naší osvěžovně. Takže budeme počítat piva na kusy nebo na sudy?“ stojí na vylepeném letáku s nápisem „Pivo zdarma za volební lístek Andreje Babiše!“

V diskusích pak často zaznívaly poznámky typu, že dnes budou mít hospody zřejmě „narváno“ nebo také otázky, zda za odevzdané lístky „rozvědčíka Pavla“ obdrží host piva a jídla dvojnásob“.

S dalším nápadem, co by se dalo z nepoužitého volebního lístku Andreje Babiše vytěžit, přišel Jakub Kuneš, student, který proslul svým sporem s děkanem NF VŠE Miroslavem Ševčíkem. Lístek by proměnil například za vstupenku do světa kultury, sportu či městské hromadné dopravy: „Navrhuji, aby se příští víkend stal nepoužitý volební lístek s Andrejem Babišem vstupenkou do divadel, na sportovní utkání a klidně i jako jízdenka v MHD,“ píše Kuneš.

S pivem zdarma za volební lístek soupeře Petra Pavla přicházely hospody už před letošním prvním kolem prezidentských voleb, které se uskutečnilo 13. a 14. ledna, v něm zvítězil generál Pavel. „Příští pátek a sobotu tu máme akci! Za volební lístek Andreje Babiše dostane každý pivo zdarma!“  uvedla Hospoda Na Trati v Křenovicích, která se však na druhý volební víkend rozhodla akci nezopakovat. „Každý ať volí, koho chce,“ vzkázala s tím, že její volba je Pavel.

Z této akce se v rámci prezidentských voleb možná pomalu stává tradice. Podobné nabídky internetovým prostorem létaly i v době, kdy o Hrad bojoval Miloš Zeman s Karlem Schwarzenbergem, tehdy například kavárny nabízely kávu zdarma za volební lístek Zemana, ten nakonec volby vyhrál a stal se tak první hlavou státu zvolenou v historicky první přímé volbě prezidenta.

Hodí se připomenout, že oproti prvnímu kolu, kdy voliči našli hlasovací lístky v poštovních schránkách, je nyní dostanou až ve volební místnosti. Je to proto, že zákon umožňuje kandidátům odstoupit do 24 hodin před zahájením voleb. V druhém kole jsou hlasovací lístky žluté, nikoliv bílé jako v tom prvním. Pokud někdo použije lístek z prvního kola, je neplatný.

Pokud by byl celý volební lístek přetržený, neplatí, pokud by byl jen natržený, tak ano, platí i v případě, že jsou na něm vzkazy či malůvky, ale stále je čitelné jméno na lístku.

Důležité je také vědět, že do urny se hází lístek vložený v obálce, pokud by byl bez ní, stává se hlas automaticky neplatným. Takové chyby se dopustil před deseti lety při první přímé volbě hlavy státu tehdejší prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg.

Čeští voliči budou dnes a v sobotu rozhodovat o tom, zda se čtvrtým českým prezidentem stane bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Lístky pro druhé kolo volby dostanou lidé před hlasováním až ve volební místnosti.

Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23 000 hlasů. 

Hlasovat se dnes bude od 14 do 22 a v sobotu od 8 do 14 hodin. Volební komisaři pak začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat. Hlavní výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle dosavadní zkušeností měly být známy během několika hodin po uzavření volebních místností.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…