Platební neschopnost USA odvrácena. Biden a McCarthy oznámili dohodu

28.05.2023 7:03

Americký prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy po sobotním telefonickém jednání potvrdili, že se dohodli na navýšení dluhového stropu USA. Pokud by se tak nestalo, již 5. června by se USA zřejmě dostaly do platební neschopnosti, což by mělo dopad na celosvětovou ekonomiku.

Platební neschopnost USA odvrácena. Biden a McCarthy oznámili dohodu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Joe Biden při projevu o stavu Unie

"Začátkem tohoto večera jsme s předsedou McCarthym v zásadě dosáhli dohody o rozpočtu," uvedl Biden. Dohoda je podle něj dobrou zprávou pro Američany, protože zabrání "katastrofální platební neschopnosti", která by vedla k hospodářské recesi, devastaci důchodových účtů a ztrátě milionů pracovních míst. Jak uvedla například agentura Reuters, Biden v prohlášení dále uvedl, že součástí dohody je kompromis obou stran, tedy "nikdo nedostal vše, co chce".

"Ještě máme hodně práce před sebou, ale věřím, že to je dohoda hodna amerického lidu," podotkl zase McCarthy, který také hovořil o "historickém omezení výdajů" a o tom, že se podařilo zabránit novým daním.

Limit pro zadlužení je částka, kterou schvaluje Kongres a která určuje, kolik si federální vláda může vypůjčit peněz na běžný provoz, a tedy na platby vládních účtů. Patří tam například platy státních zaměstnanců, financování armády, platby na sociální zabezpečení a státní zdravotní péči, stejně jako platby úroků ze státních dluhopisů. Desítky let bylo zvýšení tohoto limitu rutinní záležitostí, v posledních letech se z něho ale stalo politikum.

Na současný limit 31,4 bilionu dolarů (asi 690 bilionů Kč) vláda narazila už v lednu. Ministerstvo financí ale využilo mimořádných opatření, aby vláda mohla čerpat více peněz.

I když Biden vyzval obě komory, aby dohodu okamžitě schválili, například od některých republikánů zaznívá, že zablokují jakýkoliv návrh, který nebude obsahovat výrazné snižování na výdajové stránce. Progresivní demokraté zase nechtějí dohodu, která by se dotkla federálních programů proti chudobě.

 

reklama

autor: pas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…