Plné kalhoty, blbost, záchod. Karel Schwarzenberg na rovinu o uprchlících, Moskvě i Zemanovi

20.05.2015 12:31

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poskytl rozhovor Svobodnému fóru, ve kterém zhodnotil cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy, vyjádřil se k problematice imigrace a vysvětlil, co si myslí o ekonomické diplomacii, na kterou klade důraz prezident Zeman.

Plné kalhoty, blbost, záchod. Karel Schwarzenberg na rovinu o uprchlících, Moskvě i Zemanovi
Foto: Petr Kupka
Popisek: Karel Schwarzenberg na diskusi se studenty v Olomouci
reklama

Na úvod rozhovoru Schwarzenberg pohovořil o tom, jak v cizině vnímají prezidenta Miloše Zemana, resp. Českou republiku, kterou Zeman při svých zahraničních cestách reprezentuje. „Oni vědí, kdo je Zeman. S čím zacházíte, s tím také scházíte. Když si tento národ zvolí takového prezidenta, tak to vytváří image tohoto státu,“ řekl předseda TOP 09.

K setkání prezidenta Zemana s ruským protějškem Vladirem Putinem Schwarzenberg uvedl, že dle jeho názoru to bylo trochu rázovité setkání, neboť prezidenta Zemana oproti mezinárodním zvyklostem nedoprovázel ani český velvyslanec Remek, ani ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Účast ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na jednání české a ruské hlavy státu přisuzuje Schwarzenberg tomu, že Rusové dodržují diplomatické zvyky. „Protože Rusové dodržují diplomatické zvyky. Jejich ministerstvo zahraničí má velkou tradici a dělají také stejnou politiku od Mikuláše I., ale dodržují dobré zvyky. Když přijede cizí prezident, ministr zahraničí je u toho. Lavrov je starý velice zkušený inteligentní diplomat,“ vysekl Schwarzenberg poklonu ruskému šéfovi zahraničí.

Za blbost pak Schwarzenberg považuje přítomnost Martina Nejedlého, který u nás zastupuje ruskou firmu Lukoil. „Když si vzpomenete, v posledním době tady probíhala velká diskuse o tom, že si paní Krnáčová po jednání nechala vnutit právní kancelář od protistrany. U Krnáčové se lidi rozčilovali, u Zemana to přijímají,“ všímá si předseda TOP 09.

Zděšený řev, plné kalhoty a nehezké chování

V další části rozhovoru Schwarzenberg pohovořil o problematice migrace. „Když se podívám, jak velkoryse přijímali naše uprchlíky v roce 1938, 1939, 1948, 1968, a teď je zděšený řev, že by k nám mohlo přijít několik uprchlíků, to považuji za nehezké chování,“ uvedl předseda TOP 09.

„Politické strany a politici mají plné kalhoty a myslí si, že se jim vymstí, když sem pustí nějaké uprchlíky. Pamatuji si, jak sousední Rakousko po maďarské revoluci velice rychle přijalo statisíce maďarských uprchlíků. Jak po 21. srpnu 1968 přijali naše uprchlíky. Když bylo stanné právo v Polsku, kolik přišlo Poláků. My děláme pravý opak,“ myslí si Schwarzenberg.

Podle předsedy TOP 09 České republice chybí imigrační strategie. „To se mělo dávno udělat. Samozřejmě bychom vypadali lépe, kdybychom před několika měsíci přijali pár set uprchlíků, ale pamatuji se na ten řev, když se mluvilo o několika syrských rodinách, a to byli křesťané, kteří jsou bližší naší kultuře,“ podotkl Schwarzenberg.

Sociální zařízení = záchod

Termín ekonomická diplomacie, o jejíž nutnosti často hovoří prezident Zeman, jde předsedovi TOP 09 trochu na nervy, neboť mezinárodně prý znamená ekonomická diplomacie něco úplně jiného než u nás.

„V zahraničí se také používá pojem sociální zařízení, je to třeba starobinec nebo dětský útulek, u nás sociální zařízení znamená záchod. Také u nás ekonomická diplomacie znamená něco jiného. Ekonomická diplomacie je, když používáte ekonomické prostředky pro diplomacii, ne opačně. Je to to, co Rusové dělají s ropou a plynem. Nebo když Američané udělají embargo, to je ekonomická diplomacie,“ vysvětloval Schwarzenberg.

Naše hospodářství jsme dle předsedy TOP 09 podporovali celý čas. Teď se prý akorát zdůrazňuje, že konečně nastal pravý čas naší diplomacie a dostala se ke své práci. „Jediné, co jsem zpozoroval, je, že úředníci průmyslu a obchodu najednou dostanou diplomatické pasy a jsou ve stavu velvyslanectví, nebo se nabrali úplně jiní lidé, kteří nemají o diplomacii sebemenší tušení a jsou vysíláni do světa. Tak uvidíme, jak to vyjde,“ konstatoval Schwarzenberg.

Celý rozhovor k přečtení ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

20:02 Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

Česko jako „covidová díra Evropy“. Tak naši zemi vykreslila ve svém vysílání globální americká telev…