Plyn: Haló? Řídí to tu někdo? Po panice v Německu udeřilo na Fialu

13.07.2022 11:42 | Ze sítí

Situace na trhu s plynem a hlavně se zásobami plynu je u jednotlivých evropských zemí značně nepřehledná. Zatímco některé země berou plyn jiný než ruský a v podstatě nejsou nuceny k žádným razantním opatřením, ty státy, které jsou odkázány na plyn z východu, jsou před nejbližší zimou značně nervózní. V klidu je snad jen česká vláda, jak naznačují některé signály.

Plyn: Haló? Řídí to tu někdo? Po panice v Německu udeřilo na Fialu
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý šéf Pražské plynárenské, Pavel Janeček

Na našich stránkách jste si mohli přečíst, jaké obavy má z nadcházející zimy vrcholný švýcarský manažer, který působí v oblasti plynu a energií André Dosé. Připomenout si to můžete ZDE.

K šetření teplou vodou vyzýval i německý ministr hospodářství Robert Habeck, o tom jsme informovali na tomto místě.

A konečně o tom, že naše vláda je toho názoru, že krize nehrozí, protože ji o tom přesvědčily ohlasy, které zaregistrovala od obchodníků s plynem, jsme psali ZDE.

Že se situace nezdá tak růžová ani české odborné veřejnosti, je patrné třeba z tweetu, který zveřejnil bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček.

 

Na svém twitteru se ptá, kdo celou situaci s plynem v ČR řídí. Reaguje tak zřejmě na odstávku plynovodu Nord Stream 1, kterým k nám tekl právě ruský plyn. Zmiňuje i úsporná opatření v sousedním Německu a pozastavuje se nad chybějící odezvou z české strany. Zmiňuje přitom současného i bývalého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu a Karla Havlíčka. Svůj apel ale adresuje osobě nejpovolanější, což je René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu odpovědný za energetiku.

„Německá nervozita je pochopitelná,“ napsal v reakci na tuto Janečkovu poznámku další odborník na energie Vratislav Ludvík, bývalý ředitel odboru pro ropu a plyn federálního ministerstva hospodářství a náměstek ministra pro energetiku a geologii, který v minulosti zastupoval ČR i v Hospodářské komisi Spojených národů v Ženevě, vedl energetickou komisi zemí Hexagonály.

 

„Plynové elektrárny jsou jištěním zelených zdrojů s náhodným, na povětří závislým, provozem. Dales (finanční tíseň – pozn. redakce) by tedy vznikl jak v plynu, tak i v elektřině,“ dodal ještě Ludvík.

Diskusi uzavřel nepříliš optimisticky další diskutér, který sdílí Janečkovy obavy z toho, že současnou situaci neřídí nikdo.

 

„To nikdo neřídí, možná management ČEZka. Jinak se to spíš řítí...“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…