Plzeň očekává za loňský rok přebytek hospodaření do 300 miliónů

26.02.2015 12:05

Přebytek loňského hospodaření Plzně dosáhne až 300 milionů korun. Po finančním vypořádání odhaduje magistrát použitelný přebytek samotného města přes 150 milionů korun, u všech deseti městských obvodů to může být dohromady 100 milionů Kč, řekl dnes ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Plzeň očekává za loňský rok přebytek hospodaření do 300 miliónů
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice
reklama

Přebytek vznikl lepším příjmem daní, hlavně DPH a daně z příjmu právnických osob, které tvoří 47 respektive 23 procent daňového inkasa. Výběr poplatků z hracích automatů v městských obvodech byl sice meziročně zhruba stejný, ale oproti plánu bude vyšší a zajistí také část přebytku, téměř výhradně ve prospěch obvodů. Plzeň původně počítala s menším příjmem než předloni, protože některé herny už měly být zrušené. 
    
Radnice plánovala vyrovnané hospodaření. Už během loňského roku ale zvyšovala výhled příjmů z daní. Pozitivně se vyvíjel hlavně výběr DPH, která okamžitě reagovala na zvýšenou spotřebu. Změna u příjmových daní se projevuje pomaleji, až s ročním odstupem. 
    
Skutečné příjmy města z daní loni činily 3,248 miliardy korun, meziročně o 4,5 procenta více. "Cítíme, že ekonomika roste. Příjmy z daní rostou nesrovnatelně ve vztahu k minulým letům," řekl Kotas. V době hospodářské recese, tedy mezi lety 2009 až 2013, muselo město přijímat mnoho úsporných opatření, v roce 2013 ho ještě značně poškodilo nové rozpočtové určení daní. "Díky úsporám v minulosti provozní náklady zvládáme, ale stále je potřeba hledat prostředky na investice," uvedl. 
    
Peníze z přebytku chce město hlavně spořit na příští léta. Větší část, například vratky DPH, půjde zpět do fondu spolufinancování dotovaných projektů, z něhož se hradí dopředu evropské projekty. Navíc v pololetí si město vypůjčí z fondu asi 360 milionů korun na nákup akcií Vodárny Plzeň, které se tam vrátí z prodeje vodárenské infrastruktury v roce 2016. Větší loňské přebytky obvodů zůstanou v obvodech. Neutratily všechny peníze a díky hazardu a DPH jim také vzrostly příjmy, uvedl Kotas. 
    
Plzeň měla za rok 2013 použitelný přebytek 315 milionů Kč. Z toho 140 milionů šlo do fondu rezerv a rozvoje na pokrytí nepředvídatelných výdajů. Zbytek město použilo na výkupy pozemků, provoz dopravního podniku, opravy silnic a škol, kulturu, sport a sociální služby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

19:10 Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

Na plénu Poslanecké sněmovny se to v úterý hemžilo názory týkajícími se kauzy Vrbětic. Nezařazený po…