Po Zemanovi zbude z ČSSD jen šlupka, vykládal u Moravce kníže

4. 8. 2013 13:10

Šestice předsedů sněmovních stran se sešla ve studiu České televize, aby čelila Otázkám Václava Moravce. Pouze ODS zastupoval Martin Kuba, který je sice prvním místopředsedou, ale předsedu jeho strana po rezignaci Petra Nečase postrádá. Debatu oživil výklad předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který vysvětloval, proč v této zemi hrozí vznik prezidentského systému.

Po Zemanovi zbude z ČSSD jen šlupka, vykládal u Moravce kníže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Debata se nejprve vedla o vyslovení důvěry Rusnokově vládě. „Za Rusnokovu vládu ponese odpovědnost pravice, která nebude chtít rozpustit sněmovnu,“ uvedl k tomu předseda KSČM Vojtěch Filip.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poté připustil, že pokud by Rusnokova vláda dostala důvěru, bylo by nejrozumnější sněmovnu rozpustit. Filip jej za tato slova později pochválil a vyjádřil naději, že mu může věřit.

Pak se Schwarzenberg dostal k tématu posilování prezidentské moci, před kterou dlouhodobě varuje. Moderátor jej upozornil, že může tomuto posílení zabránit, pokud podpoří rozpuštění sněmovny. „To se ptejte pana prezidenta, ten tady jmenoval vládu proti vůli Parlamentu,“ uvedl Schwarzenberg. Právě tím se prý snaží vybudovat prezidentskou republiku. S tím prý souvisí i Zemanovy snahy rozvrátit sociální demokracii.

„Budeme tu mít silnou prezidentskou stranu a po sociální demokracii tu zbude jen šlupka,“ odhaduje Schwarzenberg s tím, že takový osud by ČSSD rozhodně nepřál, ale v české politice se takové věci stávají. „U nás strany obvykle nekončí volební porážkou, ale sebevraždou,“ uzavřel svůj výklad kníže.

„A některé strany končí vraždou,“ poznamenal k tomu předseda Věcí veřejných Vít Bárta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…