Otázkou podle zpravodajského serveru USA Today je, zda by i ta nejdokonalejší bezpečnostní opatření dokázala zamezit tomu, co se stalo v Las Vegas, či průběh útoku alespoň zmírnit. Celkový počet obětí masakru ve čtvrti Strip v Las Vegas je 59 mrtvých a 527 zraněných. Podle serveru je právě toto indicií napovídající, že něco v bezpečnostním plánu pro tuto akci selhalo.
Otázkou prý ale je, jak je to možné? Masakr přichází jen několik měsíců poté, co došlo k bombovému útoku během koncertu Ariany Grande v Manchesteru, během nějž zahynulo 23 lidí. Akce přitom měla stejného pořadatele, jako ta z masakru ve Vegas, společnost Live Nation. Byli tedy pořadatelé vhodně připraveni na krizovou situaci??
Podle Paula Wertheimera, šéfa společnosti Crowd Management Strategies, který je expertem na problematiku bezpečnosti živých vystoupení, jsou živá vystoupení z hlediska bezpečnosti velmi komplikovaná a doslova představují „bezpečnostní černou díru“. Incidenty podle něj spojuje nedostatečné krizové plánování, bezpečnost i metodika kontroly davu. Jednou z klíčových věcí jsou podle něj stojící diváci. Pokud diváci stojí tak, jak je na koncertech běžné, přispívá to podle něj chaosu, který na místě v případě nějakého druhu útoku zavládne. „Nejsou tu žádné postranní uličky, žádný jasný směr a hustota davu je vysoká. Spousta lidí se snaží odejít najednou, nemůžou najít cestu ven a zároveň tu ani není nikdo, kdo by jim ukazoval směr,“ poznamenává Wertheimer.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok