Po odchodu rebelujícího Fialy se počet vládních poslanců propadl pod stovku

31.10.2012 18:34

Oficiální počet vládních poslanců klesl odchodem Radima Fialy z ODS ve dvousetčlenné Sněmovně pod stovku. Navzdory tomu ale nelze říci, že by kabinet už neměl sílu prosadit veškeré své návrhy. S koaličním táborem často hlasují někteří nezařazení poslanci, zejména bývalí členové ODS Pavel Bém a Michal Doktor. Kabinet by mohl v některých hlasováních podržet i Milan Šťovíček, kterému ale kvůli tomu hrozí vyloučení z Věcí veřejných.

Po odchodu rebelujícího Fialy se počet vládních poslanců propadl pod stovku
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Radim Fiala

Nejasná situace panuje v hlasovacích poměrech u daňového balíčku, s nímž spojila vláda důvěru. Proti jeho vládní podobě totiž vystupuje nyní už jen pětice revoltujících poslanců ODS. Dosud k nim patřil i Fiala. Proti zvyšování daní se opakovaně vyslovil Doktor.

Závěrečné hlasování tak zřejmě ovlivní hlavně to, které pozměňovací návrhy před ním poslanci schválí a které ne. Například opoziční Věci veřejné už deklarovaly, že pokud by balíček nezvyšoval sazby daně z přidané hodnoty, v konečném hlasování by jej patrně podpořily.

Nejistý osud daňového balíčku

Otázkou však zůstává, zda by vláda zajistila pro daňové změny podporu nejméně 101 poslanců, pokud by je vrátil levicový Senát, případně prezident Václav Klaus.

Vládních poslanců je po Fialově odchodu z ODS oficiálně 99. Jde o 50 poslanců ODS, 41 poslanců TOP 09 a Starostů a osm poslanců LIDEM. Šéfka Sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová soudí, že Fialův krok pozici vlády neoslabí. "Stejně ji pan poslanec nechtěl podporovat," sdělila ČTK Němcová. Naopak podle místopředsedy klubu ODS Jana Bauera Fialovo rozhodnutí vládní pozici "nesporně oslabuje".

Poslanců opoziční ČSSD je 54, komunistů je 26. Dva poslance má NS-LEV 21. Členů dolní komory za Věci veřejné je včetně Šťovíčka 13. Figuruje mezi nimi i Vít Bárta, jenž však není členem poslaneckého klubu.

K nezařazeným poslancům patří kromě Béma, Doktora a Fialy bývalí členové VV Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka a také David Rath (dříve ČSSD), jenž je ale ve vazbě. Rathova absence v dolní komoře snižuje počet hlasů potřebný pro běžné přijímání zákonu o jeden. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…