Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem

27.06.2018 20:27

Europoslanec Miroslav Poche, kterého dnes prezident Miloš Zeman nejmenoval ministrem zahraničí, bude na ministerstvu politickým tajemníkem. Poche to dnes řekl serveru iHNED.cz. Pozici bude zastávat jen za symbolickou odměnu a zároveň zůstane i poslancem v Evropském parlamentu. Řízením Ministerstva zahraničí Zeman pověřil předsedu ČSSD a nového ministra vnitra Jana Hamáčka.

Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche

„Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník,“ řekl Poche serveru. „Samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů,“ doplnil. „Budu mít dohodu o pracovní činnosti za symbolickou odměnu, takže se budu dál věnovat i práci europoslance,“ uvedl.

Na ministerstvu se chce zaměřit třeba na přípravu na blízký summit NATO nebo rozvíjení vztahů s Německem. Ve čtvrtek se Poche zúčastní oficiálního uvádění Hamáčka do funkce ministra zahraničí.

Zeman již dříve Pochemu doporučil, aby o funkci ministra neusiloval kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce. Poche poté Hospodářským novinám řekl, že pokud nebude jmenován ministrem, musel by premiér Andrej Babiš (ANO) podat na prezidenta kompetenční žalobu. Podobně se vyjádřili i další sociální demokraté, protože podle nich má prezident na základě ústavy na návrh premiéra členy vlády jmenovat.

Babiš ale již v úterý uvedl, že ke kompetenční žalobě nevidí důvod. Také předseda ČSSD chce spor o jmenování Pocheho řešit spíše jednáním. Podáním kompetenční žaloby na prezidenta by se podle Hamáčka jenom zafixoval aktuální spor a post ministra by mohl zůstat neobsazený, dokud by nepadl verdikt soudu.

Podle ústavního právníka Jana Kysely při dnešním jmenování prezident vyhověl ústavě, pokud mu premiér po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl, a navíc „svévolně“ jmenoval Hamáčka místo Pocheho, šlo o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta, řekl ČTK Kysela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

11:43 Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

Dnes začíná Prahou i úřadem vlády podporovaný festival Prague Pride. Kdo se chce zúčastnit, musí zap…