David Cameron se v úterý zúčastnil svého posledního summitu lídrů evropských zemí. Z jedné strany sice mnoho evropských politiků vyjádřilo upřímnou lítost nad tím, že bude David Cameron ze své funkce odcházet, z druhé strany dali ovšem jasně najevo, že Velká Británie žádné „speciální zacházení“ očekávat nemůže.
„Všichni evropští lídři dali jasně najevo, že přístup k jednotnému trhu zahrnuje souhlas se všemi čtyřmi svobodami, včetně svobody pohybu,“ uvedl prezident Evropské rady Donald Tusk. „Nelze si dát pouze jednotný trh jako nějakou ‚přílohu‘ (a la carte),“ zdůraznil polský politik.
Podobně učinili i francouzský prezident Fracois Hollande a německá kancléřka Angelova Merkelová, kteří využili středeční posummitové tiskové konference k tomu, aby vyslali silný signál směrem do tábora „Leave“ kampaně ve Velké Británii, kde se neustále hovoří o tom, že je možné zanechat si možnost přístupu k volnému trhu a zároveň získat kontrolu nad vlastními hranicemi.
Lehký nesouhlas v rámci Evropské unie panuje kolem otázky aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy ze strany Velké Británie. Donald Tusk je o poznání smířlivější než Jean-Claude Juncker. „Samozřejmě si uvědomujeme, že je třeba počkat, než se na ‚ostrovské‘ politické scéně usadí prach,“ uvedl Tusk. Ostatní evropští lídři ovšem trvají na tom, že aktivace článku, která představuje formální žádost o vystoupení z EU, musí přijít co nejdříve.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib