Podle analytiků ani nová řecká vláda nezpůsobí velké změny podmínek u řeckých dluhopisů

26.01.2015 12:46

Vítězství levicové strany SYRIZA v řeckých parlamentních volbách nepovede i přes ostrou předvolební rétoriku nakonec podle analytiků oslovených ČTK k výraznějším změnám v řeckém dluhopisovém programu. Ekonomové spíše očekávají kompromisní dohodu v podobě prodloužení splatnosti nebo snížení úroků u řeckého dluhu. Stejně tak je nyní podle analytiků mimo jiné nepravděpodobný odchod Řecka z eurozóny.

Podle analytiků ani nová řecká vláda nezpůsobí velké změny podmínek u řeckých dluhopisů
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Dosud opoziční SYRIZA jasně vyhrála nedělní předčasné parlamentní volby v Řecku a dnes se domluvila na vytvoření vládní koalice s menší pravicovou stranou Nezávislí Řekové (ANEL). Předseda SYRIZY Alexis Tsipras bude ještě dnes jmenován novým premiérem, a může tedy začít pracovat na splnění svého hlavního předvolebního slibu, kterým je zmírnění úsporných opatření.

"Bez ohledu na předvolební rétoriku strany SYRIZA očekávám jen kosmetické změny v podmínkách splácení řeckého dluhu a žádnou změnu v jeho nominální výši. Nová politická reprezentace těžko podnikne nějaké jednostranné kroky už proto, že jsou řecké dluhopisy vydány podle mezinárodního, nikoliv řeckého práva," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nový řecký premiér asi bude chtít dojednat kompromis

I když lze podle hlavního ekonoma finanční společnosti Roklen Lukáše Kovandy čekat vnitrostranickou opozici od radikálnějšího levicového křídla, Tsipras nakonec podle všeho zvolí pragmatickou pozici a pokusí se dojednat s Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou kompromis. "Alexis Tspiras a jeho SYRIZA chtějí vládnout, ale nechtějí vládnout zemi v rozvratu. Pak by totiž o svoji moc rychle přišli. Zůstat v eurozóně a zároveň odmítnout léčebnou kúru prostě není možné," uvedl.

Optimální výsledek jednání by tak podle Sobíška byl takový, že by výnosy řeckých dluhopisů snížilo jejich zapojení do odkupů ECB. To ale podle něj předpokládá, že země neustoupí od dosavadních úsporných kroků.

Vystoupení Řecka z eurozóny by nemělo takový dopad jako dříve

Ale i případné vystoupení Řecka z eurozóny, potažmo z Evropské unie, by podle ekonomů nemělo tak dramatické dopady ve srovnání s obdobím před několika lety. "Eurozóna je ve srovnání s rokem 2012 méně náchylná k šíření finanční nákazy, takže Řecko těžko může zbytek bloku vydírat hrozbou vystoupení z eurozóny," uvedl Sobíšek. "Odchod Řecka by z evropského či globálního pohledu již nebyl takovou hospodářskou ranou, jakou mohl být na počátku současného desetiletí. Například expozice německých a francouzských bank vůči řeckému veřejnému sektoru je dnes řádově nižší než tehdy," uvedl i Kovanda.

Výsledek voleb v Řecku ovšem ovlivní zřejmě podle hlavního analytika Ery Jana Bureše i samotnou diskusi v EU. "Zatímco socialistům napříč Evropskou unií poslouží pravděpodobně vítězství SYRIZY jako hůl na prosazování expanzivnějších rozpočtových politik, konzervativnějším politikům, včetně německé kancléřky Angely Merkelové bezesporu přidělají vrásky na čele," upozornil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…