Pokrytec Zeman nám řečmi o genocidě Arménů udělal v Turecku ostudu. Znechucený exvelvyslanec Laně mu vzkazuje něco o farizejství

29.04.2017 11:13

Turkolog, překladatel a bývalý diplomat Tomáš Laně se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz vyjádřl k rozhodnutí českého parlamentu, jenž odsoudil arménskou genocidu. „Dle očekávání to vyvolalo okamžitý protest Turecka,“ konstatuje Laně.

Pokrytec Zeman nám řečmi o genocidě Arménů udělal v Turecku ostudu. Znechucený exvelvyslanec Laně mu vzkazuje něco o farizejství
Foto: Debatní klub
Popisek: Tomáš Laně, turkolog, diplomat, překladatel a první velvyslanec ČR v Turecku
reklama

Laně si následně všímá faktu, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podal Turkům vysvětlení obvyklé z jiných zemí, že parlament nevyjadřuje stanovisko vlády. Tím to většinou obvykle končí. „U nás to však má jeden háček. Vedle parlamentu se k masakru Arménů z roku 1915 vyjádřil zvlášť ostře prezident. Toho si také rovněž vzalo na mušku prohlášení tureckého ministerstva zahraničí. Upozornilo na rozpor v Zemanových postojích, když říká, že historie nemá být interpretována politiky, ale přitom tuto historickou událost politicky zneužívá,“ dodává s tím, že Turci mají za to, že jejich historický zločin může být posouzen jenom historiky a nemá být politicky zneužíván.

Pro nás je podle Laněho důležité, že Zaorálkovo vysvětlení má jednu trhlinu. „Prezident sice nestojí v čele vlády a nemá do ní co mluvit, je však součástí moci výkonné a především hlavou státu. I když může mít na arménskou genocidu názor stejný jako parlament a jistě i jako mnoho Čechů v čele s europoslancem Štětinou, měl by ve své funkci vážit slova,“ konstatuje Laně. 

Jak dodává, v současné době se vůči Turecku nacházíme v poněkud delikátní pozici. „Snažíme se o vydání dvou Čechů obviněných v Turecku z terorismu a pokoušíme se vyřešit ostudu s nefunkční elektrárnou, kterou v Turecku stavěla společnost Vítkovice power engineering Zemanem vyznamenaného podnikatele Světlíka a utopila v ní mnohamiliardový úvěr z peněz českých daňových poplatníků. Turecko dnes patří k orientálním zemím, kde mají politická gesta velký význam,“ míní a dodává, že je  neprozíravé, když nejvyšší představitel našeho státu vydává takové zbytečné prohlášení. Zemanovo farizejství a dvojí metr může svádět k názoru, že jeho náhlý výron humanismu ve věci arménské genocidy – neodsoudil totiž podle Laněho například izraelské násilí na Palestincích či válku na Ukrajině – je vypočítavé a čistě politické gesto.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co tím Kolaja sleduje? Dusno kolem „udávání“ v Bruselu. Advokátka má pochyby

15:19 Co tím Kolaja sleduje? Dusno kolem „udávání“ v Bruselu. Advokátka má pochyby

Advokátka Monika Čírtková se zaměřila na reakci pirátské europoslance Marcela Kolaji, který komentov…