Policie není zkorumpovaná, zdůraznil v ČT Červíček. Excesů se dopouští jednotlivci

31.01.2013 19:11

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák se u odvolacího soudu dočkal zmírnění trestu za některé ze svých pěti trestných činů. Ze čtyřletého trestu pobytu za mřížemi se stal trest podmínečný. Tři jeho činy se budou ještě projednávat. Dopustil se i korupčního jednání. Svědčí tento případ o tom, že je česká policie zkorumpovaná? Policejní prezident Martin Červíček tyto spekulace zásadně odmítá. Policie pracuje dobře. Červíček také necítí tlak politiků na vyšetřování korupčních kauz.

Policie není zkorumpovaná, zdůraznil v ČT Červíček. Excesů se dopouští jednotlivci
Foto: hns
Popisek: Martin Červíček

"Čeští policisté jsou profesionálové a dělají svou práci, jak nejlépe dovedou. Žádného policejního prezidenta netěší excesy ke kterým dochází, ale tyto případy se týkají jednotlivců a neohrožují fungování všech třiceti devíti tisíc policistů," zdůraznil hned v úvodu pořadu Červíček.

Policie má své vnitřní mechanismy na vyhodnocení fungování jednotlivých policistů a podle Červíčka jsou tyto procesy nastaveny správně. Hlavní úlohu v tomto procesu hraje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle Červíčka většina policistů prochází těmito kontrolami bez problémů, ale do médií se dostanou jen ty negativní případy, což je škoda. Policejní prezident je totiž skutečně přesvědčen, že policie jako celek pracuje dobře.

Korupční kauzy jsou komplikované

V poslední době se v médiích objevila řada korupčních kauz a i tady Červíček ocenil skutečnost, že policejní vyšetřování končí buď obžalobou nebo jiným vyústěním případu, ale kauzy nejsou zameteny pod koberec. To platí např. o kauze exministra obrany Bartáka, jehož případ dnes s definitivní platností zamířil před soud.  

Vyšetřování pokračuje i v kauze exministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), ale tuto kauzu nechtěl blíže komentovat. "Každá takováto kauza je velmi složitá, dokazování je velmi komplikované, ale vzhledem k pokračujícímu vyšetřování nemůžu poskytnout informace o jednotlivých krocích vyšetřovatelů," prohlásil policejní prezident.

Tlak ze strany politiků necítím

Červíček také zdůraznil, že v kauze Parkanové necítil žádný tlak ze strany politiků. "Nátlak jsem nezaznamenal já, ani nikdo další, o kom bych věděl," prohlásil. Jak je tedy možné, že média informují o nátlaku politiků na policii? Ani to nechtěl Červíček příliš komentovat. "Jako soukromá osoba Martin Červíček na to můžu mít nějaký názor, ale jako policejní prezident nebudu přidávat další spekulace," řekl.

Jednotlivé kauzy se ale daří vyšetřovat i díky tomu, že se zkvalitnila spolupráce mezi jednotlivými státními orgány, např. mezi státním zastupitelstvím a policií. Přitom je třeba mít na paměti, že korupční kauzy nejsou zdaleka tím jediným, co policie řeší, i když jsou tyto případy mediálně velmi zajímavé.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…