Policii nadávají, že mlčí o otravě Bečvy. Žádné embargo není, vzkazuje mluvčí

16.11.2020 22:19

Žádné informační embargo na kauzu otravy řeky Bečvy podle policie neexistuje, oznámila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Policie, která čelí kritice za neodhalení viníka, podle ní musí nejdříve počkat na znalecký posudek, jehož lhůta uplyne 20. prosince, píše iDNES.cz.

Policii nadávají, že mlčí o otravě Bečvy. Žádné embargo není, vzkazuje mluvčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

„Bližší informace z vyšetřování policie nemůže zveřejňovat. Jsme si vědomi veřejného zájmu o toto téma a v rámci vlastní působnosti a po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení, pochopitelně s ohledem na možnosti, které nám ukládá trestní řád. Žádné trestní řízení nemůže probíhat ‚v přímém přenosu‘ médií, a jakkoli vnímáme veškeré související okolnosti, nesmíme podlehnout tlaku na zveřejnění informací z policejního vyšetřování a stejně tak nemůžeme vyvracet či potvrzovat veřejná sdělení jiných osob,“ uvedla v tiskové zprávě Rendlová.

V zájmu policie však podle ní není, aby orgán státní správy, který vyšetřuje ekologickou havárii, neposkytoval ve věci žádné informace.

„Policie České republiky nemůže zasahovat do pravomoci orgánu státní správy, v tomto případě České inspekce životního prostředí (ČIŽP), a omezovat jej ve své činnosti včetně informování veřejnosti. Trestní řízení probíhá po vlastní linii, o které nemají nezúčastněné strany žádné informace, tedy je ani nemohou vyzradit, a ohrozit tak další činnost policie,“ uvedla Rendlová.

Policie je také kritizována za to, že doposud není znám viník otravy Bečvy. „Faktem je, že policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla, s ohledem na množství zkoumaného materiálu, stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020.

Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun,“ dodala mluvčí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypněte tu kameru! Langšádlová sklidila ostudu. Nepříjemné

9:31 Vypněte tu kameru! Langšádlová sklidila ostudu. Nepříjemné

Jak to udělat, aby se mohlo říct, že nejlepšími ministry Fialovy vlády jsou Ivan Bartoš a Mikuláš Be…