Policista: Menšiny nezastavuju. Chci klid. Něco se děje vpravo? Jedu radši vlevo

10.05.2021 9:24

Derek Chauvin byl sice nepravomocně, nicméně odsouzen za údajnou vraždu George Floyda při zásahu. A to má své následky. Policisté v Montrealu se dle tamního rádia začali vyhýbat situacím, kdy by měli zasahovat proti menšinám. „Jestli se něco děje napravo, já raději pojedu nalevo. Řeknu vám narovinu, nezastavuju menšiny. Nechci to riskovat,“ uvedl jeden z policistů.

Policista: Menšiny nezastavuju. Chci klid. Něco se děje vpravo? Jedu radši vlevo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Paříži se v rámci generální stávky proti důchodové reformě konal pochod
reklama

Smrt George Floyda a odsouzení policisty (byť ještě nepravomocné), který proti němu zasahoval, už má své následky. A nejen v Americe, ale i v blízké Kanadě. Hned několik policistů v Montrealu se pod podmínkou, že nebudou identifikováni, svěřilo, že nezasahují proti menšinám. Obávají se totiž, že video skončí na sociálních sítích a oni tak skončí na pranýři. A to i když sami k menšinám patří.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO sněmovní volby? (Ptáme se od 9.5.2021)

87%
9%
4%
hlasovalo: 12751 lidí

„Je to tak, že když se točí na jednu nebo i dvě kamery, tak video se ukáže jen z jedné a už to zadržení vypadá jinak. Vaše jméno je pak vláčeno médii. Všichni o vás mluví,“ řekl jeden z policistů pro kanadské francouzsky hovořící rádio. „Chci dostávat mzdu až do důchodu, bez podmínečných vyloučení, a mít klid,“ řekl další. Podle odbornice z policejní školy v Québecu tento fenomén, že se policisté vyhýbají medializovatelným zásahům, nabral po smrti George Floyda na obrátkách...

Další policista si postěžoval, že média podávají tyto kauzy jednostranně a nejvíce šokující záběry se na obrazovce točí pořád dokola. „Jestli se něco děje napravo, já raději pojedu nalevo. Řeknu vám narovinu, nezastavuju menšiny. Nechci to riskovat,“ řekl další člen policejního sboru. Tyto výpovědi zazněly poté, co ředitel montrealské policie Sylvain Caron „uznal“ systematický rasismus jako problém, když z výzkumu vyplynulo, že mladí černoši, Arabové a kanadští indiáni jsou zadržováni pětkrát častěji než bílí obyvatelé. Jak varovala bývalá poslankyně Maria Mouraniová, z tohoto fenoménu mohou těžit gangy a nebezpečné oblasti Montrealu se mohou ještě zhoršit.

Montreal není jediné frankofonní město, kde se policie obává někoho zatknout. Dle listu Valeurs Actuelles (který na sebe nedávno upozornil zveřejněním petice generálů, důstojníků a obyčejných vojáků) se už v červnu minulého roku policisté ve francouzském La Rochelle obávali zatýkat mladíky neevropského původu, protože by mohli být označeni za rasisty a zatčení by vyvolalo nepokoje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…