Politici a podnikatelé ČR a Číny jednají o budování silnic a železnic i o přílivu turistů

28.08.2014 19:59

O budování silnic a železnic, spolupráci ve zdravotnictví či přílivu turistů začali dnes spolu v Praze jednat čeští a čínští politici a stovky podnikatelů z obou zemí. Čínská strana by stála také případně o dostavbu Temelína a Dukovan, pokud by se vypisoval nový tendr. Nedaleko Hradu, kde se dvoudenní Čínské investiční fórum koná, protestovali proti potlačování lidských práv v Číně aktivisté.

Politici a podnikatelé ČR a Číny jednají o budování silnic a železnic i o přílivu turistů
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je rozvoj vztahů s Čínou jednou z priorit české vlády. Zmínil se o spolupráci ve zdravotnictví, turistice, průmyslu, vědě, vysokém školství, zemědělství či ochraně životního prostředí. Zájem turistů i investorů z Číny by mohla posílit nová letecká linka z Prahy do Šanghaje či Pekingu, která by mohla začít fungovat příští rok, míní Sobotka.

Čína by se chtěla podílet na výstavbě infrastruktury a na dalších záležitostech nejen v Česku, ale i v ostatních zemích střední a východní Evropy, uvedl dnes čínský vicepremiér Čang Kao-li. Pomoci tomu má i nová asociace, jejímž cílem je posílit regionální spolupráci mezi asijskou zemí a 16 státy. Představitelé ČR a Číny o tom dnes podepsali v Praze memorandum.

V Česku mají Číňané podle vedení Ministerstva průmyslu a obchodu zájem v případě vypsání nového tendru dostavět temelínskou jadernou elektrárnu. Podobná nabídka platí i pro případnou zakázku pro jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Důležitá je podle Sobotky i otevřená diskuze o lidských právech

Sobotka na fóru zmínil také to, že obě země mají odlišné tradice, zřízení i názory na určité věci. Proto je podle premiéra důležitá otevřená diskuze, a to i o lidských právech. Ta podle prezidenta Miloše Zemana nejsou však jen politická, ale také hospodářská a sociální. V nich udělala Čína obrovský pokrok, míní hlava státu. Od svého čínského protějšku dnes Zeman dostal pozvání do Číny, které mu tlumočil čínský vicepremiér. Na návštěvu by se měl vypravit koncem října. Podle mluvčího Hradu prezident čínskou stranu vyzval ke zvýšení objemu investic v Česku. Čang v této souvislosti zmínil právě infrastrukturu, zemědělství, zdravotnictví či cestovní ruch.

Čínské investiční fórum pořádá Smíšená česko-čínská komora. Účastní se ho 500 hostů z Číny a 700 z Česka. Průzkum Svazu průmyslu a dopravy ukázal, že šestina tuzemských vývozců považuje Čínu za oblast svého exportního zájmu. Ten by mohl ještě vzrůst. Ministr Jan Mládek dnes také uvedl, že nejblíže z budoucí spolupráce je dokončení dohody o licenční výrobě vozů Tatra v Číně, která by mohla být podepsána už při návštěvě prezidenta Zemana v Číně.

Nedaleko Hradu protestovaly asi dvě desítky lidí

Nejen na obchod, ale také na podmínky v zemi a na lidská práva je potřeba brát ohled podle aktivistů i některých politiků. U Hradu proti utlačování členů duchovního hnutí Fa-lun-kung v Číně protestovaly asi dvě desítky lidí. Obviňují čínského vicepremiéra Čanga z podílu na pronásledování stoupenců hnutí a z genocidy. „Nechceme blokovat obchody s Čínou. Chceme ale upozornit na to, že pokud budeme investovat v Číně, tak z toho může mít zisk čínská komunistická strana," řekla předsedkyně Asociace Falun Gong ČR Veronika Sunová. Podle ní získané peníze může režim použít na pronásledování.

K Hradu přišly čínskou delegaci pozdravit i desítky Číňanů. Někteří z nich slovně i fyzicky napadli několik aktivistů. Musela zasahovat policie. Protestní petici organizuje také česká pobočka Amnesty International. Vyzývá vládu, aby české zájemce o investování v Číně informovala o tamních podmínkách. Varuje, že by se čeští podnikatelé mohli podílet na porušování práv čínských pracovníků. To, že se fórum nezabývá otázkou lidských práv, vadí i některým politikům. Podle Martina Bursíka (LES), který byl mezi protestujícími na náměstí, i obchod musí mít nějaká pravidla a na fóru by se mělo jednat také o sociálních a ekologických tématech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

22:04 Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

V době před hlasováním o nedůvěře vládě se ministři ČSSD rozhodli zatím zdržet podpory návrhu státní…