Politici by měli spolknout svou pýchu, jsou tu pro lidi, míní Robejšek

20.02.2015 22:33

Europoslanci Petr Ježek (nestr. za ANO) a Petr Mach (Svobodní) diskutovali v pátečních Událostech, komentářích České televize o situaci v Řecku a v celé Evropské unii. Analýzu připojil politolog, ekonom, expert na mezinárodní vztahy Petr Robejšek. Ježek věří, že se eurozóna ve stávající podobě může udržet, Mach nabízí „jedinou čestnou cestu pro Řecko“. A Robejšek mluví o běhu na deset let, který je pro politiky nepředstavitelný.

Politici by měli spolknout svou pýchu, jsou tu pro lidi, míní Robejšek
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek

Ježek se domnívá, že Řecko bude prozatím mít z čeho financovat svůj chod a během této doby si bude moci v reálných podmínkách ujasnit, co dál. Jeho předvolební pohled se tak trochu míjel s realitou. Určitý prostor k vyjednávání tu ale vidí, pokud budou probíhat reformní kroky.

Dojde na „peníze za nic“?

Mach to ale viděl jinak. Řecko odmítá plnit úsporný program. Takže pro EU by bylo jediným čestným řešením neposílat peníze do Řecka a pro Řecko by bylo jediným čestným řešením odejít s eurozóny. Problém je, že dnešní smlouvy nepočítají s odchodem z eurozóny,“ podotkl Mach s tím, že v řeckých silách zkrátka splacení dluhů není. A pokud by Řecku ostatní státy ustoupily a daly mu peníze za nic, tak si toho všimnou i jiné státy jako Španělsko. Eurozóna by se tak chaoticky rozpadala. Dosavadní cena za její udržení byla podle europoslance obrovská. "Politik může uznat chybu a já bych si přál, aby to udělala Angela Merkelová i jiní, a řekli, pojďme to udělat flexibilnější a umožněme některým státům odejít," dodal Mach.

Pokračuje hra na čas

Analytik Petr Robejšek má za to, že v případě Řecka pokračuje hra o čas a politici ji nejsou schopni ukončit i kvůli vlastní ješitnosti. „Měli by si uvědomit, že nejsou nic víc než zaměstnanci svých občanů,“ podotkl Robejšek. Státy jižního křídla sice mohou projít reformním procesem, ale bude to běh na velmi dlouhou trať. „Touto cestou se eurozóna může dostat ke konkurenceschopnosti, ale je to běh minimálně na deset let, což je pro politiky věčnost,“ míní Robejšek

Může se prý také stát, že v pátek bude mít Řecko ještě euro, ale pak se probudíme v pondělí po víkendu a Řecko bude mít drachmu. I takhle rychle to podle analytika může probíhat. Zatím nic moc nenasvědčuje tomu, že by to mohlo být jinak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…