Politici prý stále žijí v zajetí marxismu. Politiku nahradily soukromé zájmy

22.07.2013 21:52

Bývalý místopředseda ODA a univerzitní pedagog Daniel Kroupa v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz vysvětluje, že čeští politici žijí v zajetí marxismu. Po listopadovém převratu se začal budovat klasický demokratický systém. Ten ale postupně začal být nahrazován bojem za soukromé zájmy a uplácením občanů politiky.

Politici prý stále žijí v zajetí marxismu. Politiku nahradily soukromé zájmy
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

"Domnívám se,“ říká Kroupa, „že skutečná politika byla nahrazena pouze jistým druhem obchodu a ideje byly nahrazeny ryze ekonomickými motivy. Ideje se tedy časem vytrácely ze zřetele a skutečná politika degenerovala na pouhou napodobeninu. Jde o jakýsi odvar marxistického učení, kterému podlehly pravicové a levicové strany. Veřejný zájem byl nahrazen soukromými zájmy ať už sociálních, nebo podnikatelských skupin. V tom spočívá hlavní úpadek české politické scény.“

Selhala jak pravice, tak levice

"Současný stav je logický. Pokud nastane úpadek a klasická demokratická politika zmizí, tak se stane cílem soukromých zájmů a ambicí. To, co dnes vidíme, je absolutním selháním demokratické pravice i levice. V devadesátých letech se například sociální demokraté pokoušeli o demokratickou politiku, jejímž cílem bylo prosazovat určité sociální cíle. To ale postupně nahradila uplácením určitých sociálních skupin. I tady veřejný zájem nahradily ryze soukromé zájmy," upozornil bývalý politik.

Za jistých okolností nám podle Kroupy hrozí i diktatura. „Jestliže se v České republice nevynoří podobná strana, jejímž cílem bude obnovení normální politiky, čekají nás velmi těžké roky. Pokud bude současný vývoj pokračovat, tak hrozí, že se v určité situaci může objevit i diktátorská osobnost, která by zneužila demokratické principy k získání moci.“

„Klausovský“ návrat k politice

"Pevně věřím tomu, že ještě pořád u nás existují určité bariéry, které by podobnému vývoji zabránily. Na druhé straně mě ale znepokojuje, jak lehce prezident Miloš Zeman odhodil svoje předvolební sliby. Obešel ústavu a jmenoval premiéra, jehož vláda zřejmě nebude mít podporu v parlamentu. Velmi nebezpečné je, že tento krok Zemanovi bez problémů prošel u veřejnosti. Její významná část to pouze vzala na vědomí," konstatoval.

O nutnosti vzít politiku z rukou nevládních, nadnárodních a dalších zájmových skupin a vrátit ji demokraticky zvoleným politikům několikrát hovořil i prezident Václav Klaus. „Bohužel se naši politici nevymanili z marxistického pojetí politiky, tak je to kdysi naučili na školách. Pro vznik klasické demokratické politiky tady proto zůstal velmi malý prostor. I veřejnost tehdy uvěřila tomu, že bude mít rychlý blahobyt a nám se nepodařilo demokratické principy politiky prosadit," dodal Kroupa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…