Politolog: Nezvládl to Klaus ani Havel. Tak proč by měl Okamura

27.10.2012 10:56 | Zprávy

Teď máme, co jsme chtěli, a člověk žasne, kdo všechno si myslí, že by právě on měl být hlavou státu, uvádí svůj komentář pro Lidové noviny politolog Stanislav Balík. Je podle něj zvláštní, jakou sílu prezidentskému mandátu všichni z kandidátů přikládají, co všechno chtějí změnit a dokázat. A chybou je, že veřejnost žije ve stejné představě.

Politolog: Nezvládl to Klaus ani Havel. Tak proč by měl Okamura
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezidentský kandidát Jan Fischer během setkání s občany

Nevýhodou prezidentské volby je podle Balíka skutečnost, že je extrémně koncentrovaná na jednu osobu, která lehce může vzbudit dojem, že právě ona skoncuje se všemi zlořády světa. "Nezvládl to Václav Havel ani Václav Klaus - politika se vyvíjela jinak, než si oba přáli, a oni, jakožto prezidenti, neměli nástroje k přímé akci. Když nezvládli oni změnit zemi ke svému obrazu, proč je řada z nás ochotna uvěřit tomu, že to zvládne Tomio Okamura nebo Karel Randák," ptá se politolog.

Balík není proti přímé volbě, ale potom by se měla funkce prezidenta pojit s patřičně rozsáhlejšími pravomocemi, v nichž by hlava státu nebyla závislá na jiném ústavním orgánu. Takových pravomocí má prezident v našem systému jen minimum, není tedy pak v kampani moc co slibovat.

To vede k tomu, že na volebních materiálech čteme buď podivně působící slova o vlasti, službě a svrchovanosti - od těch, kteří nechtějí slibovat, co nemohou splnit, ale potřebují zkrátka něco napsat. A pak jsou tu slova o boji s korupcí, o zlodějích, o pořádku - to u těch, kteří říkají to, co chtějí lidi slyšet, píše Balík."Nejhorší je, že si někteří z nich skutečně myslí, že jako prezidenti s tím budou moci skutečně sami něco dělat," dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…