Polsko sebralo akreditaci ruskému novináři. Možná je to prý špión

25.10.2014 19:42

Polské úřady zbavily akreditace ruského novináře, který musel před osmi lety ukončit působení i v Česku. Mluvčí polského ministerstva zahraničí dnes oznámil, že Leonid Sviridov přišel o povolení pracovat v Polsku na základě žádosti polské kontrarozvědky ABW. V roce 2006 přišel Sviridov o českou akreditaci, podle tehdejších mediálních spekulací kvůli špionáži.

Polsko sebralo akreditaci ruskému novináři. Možná je to prý špión
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Sviridov působil v Polsku jako zpravodaj státní agentury Rossija Segodňa, nástupkyně dřívější agentury RIA Novosti. Polské ministerstvo nechtělo k jeho případu uvést žádné další podrobnosti. Případ se ale odehrál jen týden poté, co byli v Polsku zatčeni dva muži. Podle tisku šlo o důstojníka polské armády a jistého právníka z Varšavy, kteří údajně prováděli špionáž pro Rusko.

Podobně proběhla Sviridovova kauza i v ČR

Obdobný scénář měla podle českého tisku i Sviridovova kauza z roku 2006. Rus tehdy působil v Česku jako zpravodaj agentury RIA Novosti, ale na jaře o akreditaci přišel. V České republice působil od roku 2001, od července 2003 začal pracovat jako regionální zpravodaj agentury ve Varšavě s působností v ČR.

Česká média tehdy upozornila, že ke kauze došlo v době, kdy byl v Česku odhalen cizí špion, který mohl fungoval pod krytím novináře. Agent se pokoušel získat citlivé dokumenty NATO a EU. Zda se jedná skutečně o Sviridova, se novinářům nepodařilo ověřit.

Ruské úřady na Sviridovovu kauzu reagovaly odvetou, když koncem léta 2006 neprodloužily akreditaci moskevskému zpravodaji České televize Janu Moláčkovi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doktor Macek: Matka Pavla Rychetského pracovala pro Gottwalda. A jeho otec...

12:04 Doktor Macek: Matka Pavla Rychetského pracovala pro Gottwalda. A jeho otec...

Předseda Ústavního soudu ČR minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny varoval pře možným zhoub…