Polský novinář Michnik, velký přítel Václava Havla, pořádně naložil Putinovi: Ukrajina je jeho Afghánistán

01.04.2015 11:15

Šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza a bývalý polský disident Adam Michnik tvrdí, že konflikt na Ukrajině pro Rusko představuje druhý Afghánistán. Prezident Putin je dle jeho názoru lhář, kterému prý už nikdo nedůvěřuje.

Polský novinář Michnik, velký přítel Václava Havla, pořádně naložil Putinovi: Ukrajina je jeho Afghánistán
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Skutečnost, že ukrajinská armáda zastavila invazi Ruska, je pro Moskvu stejná blamáž, jakou utrpěla v souvislosti s faktickou porážkou v Afghánistánu na konci 80. let minulého století,“ prohlásil podle polského zpravodajského kanálu TVN24 Michnik, který považuje Ukrajinu za druhý ruský Afghánistán. Podle Michnika se Vladimir Putin chytil do své vlastní pasti. „Jeho první chybou bylo přinutit ukrajinského prezidenta Janukovyče, aby odmítl podepsat dohodu o přidružení k EU. Druhého omylu se dopustil, když se domníval, že Ukrajina se dá rozdělit silou. Třetí Putinovou chybou bylo, když nepředpokládal, že bude EU a NATO na jeho počínání na Ukrajině reagovat tak tvrdě a rozhodně,“ míní přední polský disident.

celý text v angličtině najdete ZDE

„Ukázalo se, že se ruský prezident přepočítal. Po zimních olympijských hrách v Soči, když byl ukrajinským prezidentem ještě stále Viktor Janukovyč, měl přitom všechna esa v rukávu. To se nyní změnilo a Putin se ocitl v izolaci. Každý ví, že je lhář, a nikdo mu již nedůvěřuje. Západní politici se nyní jen obávají jeho nepředvídatelnosti,“ konstatuje Michnik. Jedinou nadějí pro Rusko je podle jeho mínění nastolení demokracie na Ukrajině. „To je také jeden z hlavních důvodů, proč musí Západ Ukrajině pomoci. Rovněž tento cíl odůvodňuje dodání zbraní Kyjevu, protože Putin rozumí jenom síle. Chce Ukrajinu uchvátit bez války, takže mu musíme dát jasně najevo, že to se mu nepodaří. Mýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je Putin typickým produktem sovětské KGB. Oni totiž na rozdíl od něj byli předvídatelní,“ zmiňuje Michnik.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…