Polský tisk „poblil“ Jarka Nohavicu: Posílí ruský vliv v Česku!

1. 11. 2018 13:12

Písničkář Jarek Nohavica má dostat z rukou prezidenta Vladimira Putina ocenění za přínos k česko-ruskému porozumění a kultuře. A v Polsku bijí na poplach. Jarka Nohavicu tam mají rádi, ale ze své historie se poučili, že z Ruska k nim přišlo leccos zlého. Pokud Jarek Nohavica Putinovo vyznamenání příjme, prý tím jen posílí ruský vliv v Česku. Ten prý posiluje i server ParlamentníListy.cz.

Polský tisk „poblil“ Jarka Nohavicu: Posílí ruský vliv v Česku!
Foto: 4press.cz
Popisek: Jaromír Nohavica

Polská verze časopisu Newsweek upozorňuje polské čtenáře na skutečnost, že v zemi velmi oblíbený český zpěvák Jarek Nohavica má dostat vyznamenání od ruského prezidenta Vladimira Putima. Novináři jsou z toho smutní. S ohledem na polsko-ruské vztahy se není moc co divit.

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9708 lidí

Už v 18. století se Rusko podílelo na rozbití Polska. Když se po první světové válce, tedy na počátku 20. století, podařilo polský stát obnovit, jeho armáda čelila invazi sovětské Rudé armády. Tehdy invazi odrazila. V roce 1939 Sověti a nacisté Polsko společnými silami opět rozdrtili a rozdělili si ho. Po druhé světové válce v Polsku probíhal boj o to, zda moc uchopí demokratičtí politici nebo komunisté dosazení z Moskvy. Výsledek  tohoto zápasu je znám.

Zkrátka, vztahy Polska a Ruska za posledních pár desítek až stovek let nebyly ideální.

Právě proto je Polákům líto, že „jejich“ oblíbený Jarek Nohavica má dostat státní vyznamenání zrovna od Putina, vůči kterému je Polsko velmi ostražité. V Polsku se obávají, že když Nohavica vyznamenání přijme, Putin získá ve střední Evropě dalšího „užitečného idiota“. Puškinovu cenu totiž dostávají jen ti, kteří mlčí k politice Vladimira Putina. „Puškinovu cenu získal např. bývalý prezident Václav Klaus, známý obdivovatel Kremlu a nepřítel Evropské unie,“ píší v Polsku. „Další v řadě je současný prezident Miloše Zeman, který je v Kremlu častým hostem a na mezinárodní scéně nevynechává jedinou příležitost, aby Rusko hájil,“ pokračují Poláci.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Polský Newsweek také upozorňuje, že příklady Zemana a Klause jsou nakažlivé. Je to dobře vidět na cestě předsedy české Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska, kde český politik kritizoval západní protiruské sankce.

A jako by to nestačilo, v Česku funguje i řada proruských webů. Poláci jako proruský hodnotí i server ParlamentníListy.cz, který prý produkuje tzv. „fake news“, tedy zavádějící a lživé zprávy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

6:58 Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

Do sporů kolem zakázky na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou kritizuje opozice a ko…