Pomsta za útok na Jarka Nohavicu: Topím se před Lampeduzou – semtex vlhne mi pod blůzou – budu muset píchat dýkou – Alláh říkal, že jsem štikou

31.07.2017 13:51

Psycholog a publicista Dalibor Špok se na serveru Aktuálně.cz kriticky obul do písničkáře Jarka Nohavici. V minulých dnech se totiž na sociálních sítích objevila fotografie, na níž je Nohavica s předsedou SPD Tomio Okamurou. A ozvalo se mimo jiné mnoho odpůrců...

Pomsta za útok na Jarka Nohavicu: Topím se před Lampeduzou – semtex vlhne mi pod blůzou – budu muset píchat dýkou – Alláh říkal, že jsem štikou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček
reklama

„Setkání zpěváka a populisty v lokálním Globusu je více než symbolické. Oba totiž ladí akordy, jež končí v každé příští totalitě,“ poznamenal a následně si vypůjčil Nohavicovu píseň, aby vyjádřil svůj pocit nad Nohavicovým počínáním. 

„Našel jsem včera hvězdu, ležela v mazlavém bahnu, na nebe bych ji vrátil, k nebi však nedosáhnu,“ poznamenal Špok. 

Nohavicu si podle něj pamatujeme jako symbol poctivé sebereflexe transformované do něžných i odvážných písní, které jsme poslouchali v osmdesátých letech na popáté překopírované kazetě z ostravské burzy. „Jako člověka, který nám dával naději, že někdo se ještě dokáže postavit proti. Jako hrdinu, který se vysmívá ustrašenému strkání hlavy do písku. Nyní však je naše hvězda, zdá se, poněkud ulepená,“ poznamenal Špok.
 
Původní text ZDE

„Po vybřednutí ze vzpomínek a poslechu zpěvákovy současné tvorby smutně zjistíme, že Nohavicova empatie končí u holokaustu a Sarajeva. Dál neumí. Jen v těchto omezených hranicích dokáže soucítit. Za nimi straší – cikáni, Arabi i židi,“ dodal. 

„Co brání Nohavicově autorské imaginaci – a koneckonců i imaginaci dalších folkových zpěváků jeho generace – přinést nám píseň o posledním rozpočítadle syrského děvčátka, na které padlo udušení sarinem? Proč neslyšíme blues o naivním taťkovi, který se společně s vidinou lepší budoucnosti pro své děti topí před Lampedusou? A pokud žádám po autorově imaginaci příliš: Nedokáže umělecky reflektovat alespoň to, že tuto hrůzu umělecky reflektovat nedokáže? Možná to není jen nedostatek v umělecké představivosti. Obávám se, že je v sázce něco intimnějšího, o co by přišel nerad,“ zkonstatoval následně Špok. 

A v této souvislosti pak zareagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Lidová tvořivost již zareagovala na požadavek páně Špokův, aby Jarek Nohavica přispěl ku kolotu nějakou angažovanou písní, aby držel prst na tepu doby. Text, který přímo volá po ocenění a oslavném článku v ‚Gardienu‘: Topím se před lampedůzou – semtex vlhne mi pod blůzou – budu muset píchat dýkou – alláh říkal, že jsem štikou. – Já jsem velký šampion – ukradnu tam kamion – pojezdím po pěší zóně – v Nice nebo Barceloně,“ napsal na svůj facebookový profil.

Celý příspěvek Jiřího Ovčáčka:

Lidová tvořivost již zareagovala na požadavek páně Špokův, aby Jarek Nohavica přispěl ku kolotu nějakou angažovanou písní, aby držel prst na tepu doby. Text, který přímo volá po ocenění a oslavném článku v "Gardienu": Topím se před lampedůzou semtex vlhne mi pod blůzou budu muset píchat dýkou aláh říkal, že jsem štikou. Já jsem velký šampion ukradnu tam kamion pojezdím po pěší zóně v nice nebo barceloně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…