Poprask v USA! Záhadné objekty? Střela za 400 tisíc možná sestřelila balónek za 12 dolarů

17.02.2023 18:30 | Kauza

Jedním ze sestřelených objektů mohl být neškodný pikobalón. Illinoiský hobby klub nahlásil, že se jim jeden ztratil ve stejné době a oblasti, kam letectvo střely vyslalo. Cena pikobalónu začíná na 12 dolarech, střela Sidewinder stojí 400 tisíc dolarů. Nadšenci se strachují, koho pikobalón bude sestřelen jako další.

Poprask v USA! Záhadné objekty? Střela za 400 tisíc možná sestřelila balónek za 12 dolarů
Foto: Screen: youtube.com
Popisek: Údajně špionážní čínský balón, který USA sestřelily.

Illinoiský hobby klub si myslí, že Pentagon dal sestřelit jejich piko balón. Tedy malou elektronickou sondu, pověšenou na balónek naplněný héliem. Ve dnech 10., 11. a 12. února vyslal Pentagon stíhačky, aby střelami AIM-9X Sidewinder sestřelily neidentifikovatelné objekty vznášející se nad územím Yukonu. V téže době se ztratil pikobalón hobby klubu.

Server Aviation Week zjistil, že stříbrný balón hobby klubu byl naposledy zaznamenán prostřednictvím rádiového signálu právě 10. února ve výšce 38.910 stop u západního pobřeží Aljašky s tím, že další den letěl nad územím Yukonu. Tedy 11. února, kdy byl v té oblasti letectvem sestřelen objekt podobného popisu – stejný tvar, nadmořská výška i nosnost. Hobby klub balónek označil „ztraceným v akci“ 15. února.

Obvykle tento typ pikobalónů lze koupit za 12 až180 USD, závisí na modelu. K porovnání, jedna střela stojí 400.000 USD. „Hádám, že to byly pravděpodobně piko balóny,“ říká bývalý inženýr FedEx Tom Medlin. Sám vlastní 3 fóliové pikobalóny prodávané japonskou společností Yokohama za 12 USD, které se právě vznášejí nad severní i jižní polokoulí. Jejich materiál považuje za kvalitní a odolný vůči vysoké nadmořské výšce.

Aviation Week kontaktoval FBI a Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD). FBI neuznala, že by pikobalóny mohly být oněmi záhadnými objekty sestřelenými letectvem. Mluvčí NORAD John Kirby 15. února řekl novinářům, že všechny tři sestřelené objekty „mohou být jen balónky s komerčním či jiným neškodným účelem“, možnost pikobalónů nezmínil. „Vyhodnotili jsme, že jejich nadmořské výšky byly podstatně nižší než u čínského balónu a představovaly hrozbu pro civilní komerční letecký provoz. Přestože nemáme žádný konkrétní důvod se domnívat, že prováděli sledování jakéhokoli druhu, nemohli jsme to vyloučit,“ říká Kirby.

Z tohoto důvodu se negativní pozornosti od Bílého domu i Pentagonu a toho, že by pikobalóny obecně mohly být označeny za nebezpečné, obávají jejich nadšenci. Panují obavy, koho pikobalón bude sestřelen příště.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…