Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok

30.11.2019 5:49 odp.

Poslance čeká ve středu celodenní schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok. O dva dny později by mohli hlasovat o dalších předlohách k elektronizaci státní správy. Jde o rozšíření možnosti použití bankovní identity lidí pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy a návrh na elektronizaci stavebního řízení.

Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo hlasování o daňovém balíčku

Schůze Sněmovny bude pokračovat v úterý odpoledne. Na programu jsou zejména zákony, které poslancům vrátil Senát. Dolní komora Parlamentu by měla rozhodnout, zda se soudní tlumočníci a překladatelé budou řídit samostatným zákonem, který upraví jejich činnost. Senátoři předlohu zamítli.

Opakovaně poslanci rozhodnou také o uzákonění pravidel pro výběr kandidátů do orgánů státních a polostátních firem, která mají omezit dosazování politických nominantů do takzvaných trafik. Senát chce v návrhu zákona upravit střet zájmů uchazečů.

Základní parametry návrhu státního rozpočtu včetně 40miliardového schodku už Sněmovna schválila. Ve finále ji vedle závěrečného verdiktu čekají dílčí hlasování o více než stovce poslaneckých návrhů na přesuny peněz v celkovém objemu zhruba 177 miliard korun. Peníze chtějí přidávat zejména na platy učitelů, na opravy silnic, na sociální služby, na armádu nebo třeba na pozemkové úpravy. Brát chtějí třeba z plánovaných výdajů na státní dluh, ze slev na jízdné nebo z peněz na podporu agropotravinářského komplexu.

Občanští demokraté předložili i návrhy, které v souhrnu ubírají z plánovaných výdajů 46 miliard korun. Chtějí tím vládě ukázat, že je možné sestavit vyrovnaný rozpočet. Obdobným směrem míří i úprava Pirátů v objemu 12,7 miliardy korun.

Rozpočtový výbor už dříve doporučil přidat menším obcím 600 milionů na investice do škol a bytů. Stejnou částku chce přesunout na sociální služby.

Očekává se, že Sněmovna drtivou většinu individuálních poslaneckých návrhů na přesuny peněz zamítne. Návrh rozpočtu jako celek by měla hlasy poslanců koaličních ANO a ČSSD a s podporou KSČM schválit. Předloha zamíří rovnou k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.

Možnost využívání bankovní identity lidí pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy zvýší podle předkladatelů poslanecké bankovní novely dostupnost on-line služeb vyžadujících prokázání totožnosti. Povede podle nich k dalšímu rozvoji regulovaných on-line služeb a veřejných služeb e-Governmentu. Internetové bankovnictví má v Česku kolem pěti milionů lidí. Využívání rozšířených možností bankovní identity nebude nijak zpoplatněno.

Elektronizace stavebního řízení by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Vznikl by informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení a datové úložiště projektové dokumentace, úkonů v řízení a rozhodnutí. Elektronicky by bylo možné vést i stavební deník. Předloha by zavedla rovněž identifikační číslo stavby, které umožní sledovat její osud od jejího povolování až po demolici.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…