Poslanci chtějí upravit podmínky splátek při převodu státní půdy

14.4.2013 4:25 odp.

Možnost splácet zemědělskou půdu nakoupenou od státu by měla zemědělcům zůstat i v případě, že tuto půdu převedou na své přímé příbuzné nebo na firmy a družstva, v nichž působí. Navrhla to skupina poslanců v čele s ministrem zemědělství Petrem Bendlem v novele zákona o Státním pozemkovém úřadu, kterou předložili ve Sněmovně. Chtějí také zrušit minimální nájemné za státní zemědělskou půdu.

Poslanci chtějí upravit podmínky splátek při převodu státní půdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny

"Hlavním motivem pro změnu je ponechání možnosti splátek těm, kteří půdu koupili a ještě ji nesplatili, aby půdu mohli prodat nebo převést na příbuzného v přímé řadě bez toho, aniž by zanikl splátkový kalendář," řekl ČTK jeden z předkladatelů, místopředseda zemědělského výboru Jiří Papež. Pod novelou zákona jsou podepsáni i další členové výboru, jeho předseda Pavol Lukša (TOP 09), Pavel Kováčik (KSČM) a Ladislav Skopal (ČSSD).

Zájemci o pronájem půdy nabízejí vyšší nájemné

Splátkový kalendář by měl zůstat i v případech, kdy zemědělec převede půdu na firmu nebo družstvo, v nichž je společníkem. Podmínkou je, aby firma na půdě hospodařila. Zemědělec má jinak právo splácet nakoupenou půdu deset let, pokud by ji ale v této době prodal někomu jinému, musel by zbývající část kupní ceny doplatit. Navrhovaná novela také stanoví, že v takovém případě stát neuplatní na půdu své předkupní právo.

Poslanci také navrhují zrušit v zákoně ustanovení, které stanoví minimální nájemné za státní zemědělskou půdu pronajímanou zemědělcům ve výši nejméně jednoho procenta z ceny pozemku stanovené podle vyhlášky Ministerstva zemědělství. Zdůvodňují to tím, že toto pravidlo je již přežité. Odvolávají se mimo jiné na údaje Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky, který vypočetl, že průměrný nájem by mohl být až 2,2 procenta. Argumentují i tím, že zájemci o pronájem půdy nabízejí nájemné vyšší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …