Poslanecká novela vznikla v reakci na obavy lesních školek a dalších podobných dětských zařízení, že nebudou schopny splnit podmínky loni schváleného zákona o dětské skupině a budou muset skončit. Sněmovna totiž nevyhověla senátnímu návrhu na dobrovolnou registraci těchto zařízení a přehlasovala i veto prezidenta Miloše Zemana. S nynější novelou, ačkoli ji podepsala skoro stovka poslanců, se kontroverze vrátily.
"Dobrovolnost je pro mě nepřípustná. Vadí mi, že lesní kluby budou bez kontroly," uvedla Radka Maxová (ANO). Pokud by se v takovém zařízení dítěti něco přihodilo, poslanci budou kritizováni, že to umožnili, poznamenala. Podobně se vyjádřila Jana Hnyková (Úsvit), jež navíc uvedla, že za měsíční pobyt dítěte v lesním klubu rodiče platí i tisíce korun. "Za 10.000 korun nedám dítě někam, kde se nebudou dodržovat hygienické a bezpečnostní předpisy a kde nebude kvalifikovaný dohled," řekla poslankyně, podle níž se tak vlastně připouští byznys v péči o děti.
Nemůžeme rodičům diktovat, kam mají dát své dítě
"Když je někdo ochoten platit, dejme mu tu možnost," polemizovala s Hnykovou Markéta Adamová z TOP 09 a Starostů. K liberálnějším pohledům se zařadil i lidovec Vít Kaňkovský. "Myšlenka, že budeme nařizovat rodičům, jak se mají starat o děti, je nepřijatelná," řekl. Naprostá většina rodičů chce pro dítě podle poslance to nejlepší a stát by jim měl ponechat volbu. "Když jim budeme chtít diktovat úplně všechno, dostaneme se na scestí," zdůraznil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk