Poslanec ANO se zastal Jaromíra Jágra: Když v zahraničí řeknu ČR, devadesát procent lidí řekne jeho jméno

18.05.2019 9:38

ROZHOVOR Poslanec hnutí ANO Milan Pour se vehementně zastal hokejové legendy Jaromíra Jágra proti kritikům, napadajícím ho kvůli účasti na prezidentské návštěvě Číny. Na druhou stranu ale připomněl, že čínské technologie od společnosti Huawei skutečně mohou představovat bezpečnostní riziko a varování expertů bychom neměli brát na lehkou váhu.

Poslanec ANO se zastal Jaromíra Jágra: Když v zahraničí řeknu ČR, devadesát procent lidí řekne jeho jméno
Foto: archiv politika
Popisek: poslanec Milan Pour (ANO)

Anketa

Jste pro zdražení alkoholu a cigaret, jak navrhuje ministryně Schillerová?

50%
50%
hlasovalo: 11119 lidí

Souhlasíte s rozhodnutím Ústavního soudu, že hotel měl právo odmítnout klienty z Ruska, protože neodsoudili anexi Krymu?

Rozhodnutí Ústavního soudu v tomto konkrétním případu vyvolalo velký rozruch v médiích a vyjadřovalo se k tomu i několik právníků. Mně jako politikovi nepřísluší hodnotit závěry Ústavního soudu. Jsem přesvědčen o tom, že tento soud je nezávislý a rozhodl dle platných zákonů ČR. 

Co toto rozhodnutí Ústavního soudu může způsobit do budoucna? Budeme se všichni navzájem kádrovat, nebo jde o zbytečnou obavu? 

Pravděpodobně se budeme v nejbližší době setkávat s podobnými případy, které bude řešit Ústavní soud. Rozhodně však nesdílím obavy z kádrování.

Jak na vás působí vyjádření Miloše Zemana, že jeho čínský poradce Jie Ťien-ming není ve vězení? Zeman o tom prý byl ujištěn. Osobně se však prezident se svým poradcem nesetkal…

Tak já jsem se s čínským poradcem prezidenta také nesetkal. Ale nyní vážně. Zatím z dostupných informací je zřejmé, že firma CEFC, kterou poradce prezidenta Zemana vedl, je v Číně vyšetřována a bylo jí omezeno podnikání. Pokud nemám další informace, nemá smysl o vyjádření prezidenta Zemana spekulovat.

Miloš Zeman se zastal hokejisty Jaromíra Jágra, který se s ním vydal do Číny propagovat český sport. Jeho kritiky nazval internetovými blbečky, kteří si nevšimli, že kromě Jágra jel do Číny třeba také legendární Wayne Gretzky. „Možná, že jsou zakomplexovaní, protože jsou neúspěšní,“ odtušil Zeman. Co si o kritice Jaromíra Jágra myslíte vy, je opodstatněná? A má Miloš Zeman pravdu?

Je již bohužel v naší vlasti zvykem, že úspěch se neodpouští. Proto, kdo je úspěšný, ostatním leží v žaludku a místo toho, aby pracovali lidé více na sobě a inspirovali se úspěchem, naopak pomlouvají a házejí klacky úspěšným lidem pod nohy. Do Číny jezdí řada významných, úspěšných sportovců, herců, zpěváků, orchestrů z různých zemí světa včetně USA i západní Evropy. Měli bychom mít více respektu k úspěšným reprezentantům naší vlasti. A je přeci každý člověk svobodný ve svém rozhodnutí, kde bude reprezentovat nejen sebe, ale i svoji vlast. Z toho pramení i můj názor, že lidé kritizující Jaromíra Jágra na sociálních sítích, a to převážně na anonymních profilech, jsou mimo mísu.

Prezident Zeman rovněž zmínil, že Jaromíra Jágra možná 28. října poctí státním vyznamenáním. Jágra již jednou v minulosti vyznamenal Václav Klaus. Zaslouží si Jágr nové, vyšší vyznamenání? 

Zase se na toto téma rozpoutala živá diskuse i s negativními ohlasy hlavně na sociálních sítích. Potvrdilo se tak v praxi, že závist je nejupřímnější formou uznání. Kdo stejně jako já sleduje hokejovou kariéru Jaromíra Jágra, obdivuje na této osobnosti jeho obrovské sportovní úspěchy v NHL, KHL, v české lize, v české reprezentaci na mistrovství světa i na olympiádě. Mnozí lidé si nedokážou ani představit, kolik času a úsilí musel Jaromír Jágr věnovat tréninku, aby ve svých 47 letech výraznou měrou pomohl Kladnu vrátit se letos do české extraligy. Právě on získal hokejovými úspěchy světovou popularitu, a tak mu rozhodně vyšší vyznamenání patří.

Reprezentuje Jaromír Jágr Českou republiku v zahraničí příkladně?

Jaromír Jágr vždy skvěle jako hokejista reprezentoval Českou republiku bez jakýchkoliv incidentů. Je velkým vzorem pro mladé hokejisty nejen v naší vlasti. Při svých návštěvách zahraničí jsem diskutoval se zahraničními přáteli či kolegy o povědomosti ČR prostřednictvím osobností. Asi v devadesáti procentech případů si na prvním místě vzpomněli na Jaromíra Jágra.

Zeman se dále opřel do smutné volební účasti. „Na Letné jsme volali po svobodných volbách. A teď k nim až 80 procent lidí nechodí, například v případě Senátu. Takže jsme takoví trošku pokrytci,“ zmínil Zeman. Čí je to chyba?

Nízkou volební účast vnímám jako společenský problém. V případě voleb do Senátu většina lidí, s kterými se setkávám, považuje Senát za zbytečný a proto je tak nízká volební účast. Bohužel řada lidí je znechucena politikou a je také smutným zjištěním, že lidé necítí občanskou odpovědnost. Proč se k takovému postoji dobrali, je vina politiků, ale i některých médií.

„S potěšením bych takový zákon podepsal,“ zaujala Miloše Zemana myšlenka na zpřísnění trestů za týrání zvířat. V poslední době médii proběhlo několik případů otřesného zacházení se psy či jinými tvory. Není to tak dávno, kdy byl ještě pes dle občanského zákoníku považován za pouhou věc, a tak jeho týrání nebylo dobře postižitelné. Zasloužila by si zvířata ještě lepší ochranu?

Zvířata si určitě zaslouží lepší ochranu. Jsou to přeci živé bytosti! Právě v těchto týdnech Poslanecká sněmovna projednává vládní novelu veterinárního zákona, jejímž hlavním cílem je potlačit nelegální a neetické obchodování se psy z takzvaných množíren. Tento zákon by měl nabýt účinnosti 14. prosince 2019. Dále se nyní ve Sněmovně projednává novela trestního zákoníku, která kromě zpřísnění postihů za týrání zavádí také definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat.

„Ti, kdo proti Huawei útočí, dělají České republice špatnou službu,“ řekl Miloš Zeman. Firma je prý na špičce jak technologicky, tak co se týče finančních podmínek případného kontraktu. Jsou to skutečně tak důležité argumenty, abychom s Číňany podepsali smlouvu o výstavbě 5G infrastruktury?

Je pravdou, že mobilní operátoři si technologie od Huawei oblíbili z důvodu vysoké kvality, servisu i ceny. Z pohledu bezpečnostních složek by ale tento ekonomický faktor neměl hrát stěžejní roli při např. jednání o výstavbě 5G infrastruktury. Rozhodně bychom neměli brát na lehkou váhu výstrahu před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei, kterou na konci minulého roku vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Dle vyjádření tohoto úřadu používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu pro náš stát. Je třeba si také uvědomit, že firma Huawei podléhá přímo čínské vládě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak jste mohli? Po odhalení o Nerudové nastal zmatek

11:52 Jak jste mohli? Po odhalení o Nerudové nastal zmatek

Lídryni kandidátky STAN do Evropského parlamentu Danuši Nerudovou provázejí další kontroverze. Deník…