Poslanec Pavera (TOP 09): Snahy zabránit omezení imunity zákonodárců jsou pokrytecké

27.05.2014 14:08

TOP 09 je nejsilnější pravicovou opoziční stranou a již od počátku je terčem její kritiky především hnutí ANO a Andrej Babiš. Nejinak to vidí i Herbert Pavera (TOP 09), podle něhož chce Babiš svůj různorodý byznys ještě vylepšit a jako zákonodárce tak může více podpořit všechny své podnikatelské aktivity. I on je ve sněmovně nováčkem a dle svých slov se zde začíná velmi dobře orientovat. Jakými tématy by se chtěl zabývat? A jak hodnotí celkově současné působení nové vlády? Neopomněli jsme ani téma blížících se komunálních voleb. A nejen to.

Poslanec Pavera (TOP 09): Snahy zabránit omezení imunity zákonodárců jsou pokrytecké
Foto: archiv starosty
Popisek: Mgr. Herbert Pavera (TOP 09) poslanec a starosta obce Bolatice

Ve sněmovně jste nováčkem. Jak byste hodnotil své současné působení a na čem nyní konkrétně pracujete?

Jsem sice nováček, stejně jako dalších několik desítek nových poslanců, ale díky vstřícnosti mých zkušenějších kolegyň a kolegů se začínám velmi dobře orientovat v práci ve sněmovně. A jsem přesvědčen, že í díky získávaným zkušenostem z mé práce ve sněmovně, ve výborech i z jednání s podnikateli, zástupci různých organizací a samozřejmě z diskuze s občany budu schopen v dalších měsících i já přispět svými návrhy ke zjednodušení či změně některých zákonů.

Zaměřuji se především na problematiku veřejných zakázek, rozpočtového určení daní, rozvoje venkova a zemědělství (jsem členem zemědělského výboru) a také problematiku evropských dotací. Velkým tématem jsou pro mne i místní spolky a organizace, které pomáhají rozvíjet venkov a zejména u nás na Hlučínsku jsou velmi důležitou součástí veřejného života.

Kabinet nesouhlasí s návrhem TOP 09 na další omezení imunity zákonodárců. Debata o omezení imunity ale negativním stanoviskem vlády nekončí. Návrh novely Ústavy míří do sněmovny a minimálně v prvním čtení se k ní poslanci vyjádří. Stanislav Polčák jako autor návrhu věří, že ji poslanci pošlou dál do výborů. Jste i vy osobně optimista?

Já návrh mého kolegy Stanislava Polčáka podporuji. Myslím si, že jako volení zástupci občanů nepotřebujeme žádnou „speciální ochranu“. Věřím, že tento náš návrh podpoří většina poslanců. Už dnes se ve sněmovně hlasuje většinou pro vydání obviněných poslanců, takže jakýkoliv jiný postoj by byl od zástupců jiných stran pokrytecký.  

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Koukněte: https://www.herbertpavera.cz/zustanme-v-kontaktu
  • senátor

Jak byste celkově hodnotil novou vládu?

Zatím není co hodnotit, protože se vláda prezentuje na veřejnosti jen formou různých populistických prohlášení, co všechno občanům dá, ale zatím nic z toho neudělala. Jak se říká, slibem nezarmoutíš, ale občané budou moci v nejbližší době posoudit, jak moc dokáže své vlastní závazky vláda plnit.

Nejvýraznější postavou koalice je bezesporu Andrej Babiš, který je již od počátku TOP 09 trnem v oku. Jak byste vy osobně hodnotil Andreje Babiše ve vládě? On sám totiž o sobě stále tvrdí, že není politik.

Pana Babiše vnímám jako člověka, který díky svým schopnostem a kontaktům uspěl v byznyse. A protože svůj různorodý byznys chce ještě vylepšit, tak nejlepší cestou je dostat se k moci a k možnosti rozhodovat. Pak totiž může ještě více podpořit své všechny podnikatelské aktivity. Je vidět, že je v tomto zkušený politik, i když tvrdí opak.  

Andrej Babiš se také nedávno dohodl s předsedou představenstva skupiny NWR, že na Dole Paskov se bude těžit do konce roku 2017. Stát podpoří sociální program pro horníky 600 miliony korun, společnost NWR pak zaplatí sanaci dolu. Dosud se počítalo s ukončením činnosti dolu v roce 2016 s tím, že stát vydá až 1,1 miliardy korun. Je to dobrá zpráva pro horníky a daňové poplatníky? 

Každá podpora rekvalifikací zaměstnanců, kteří budou končit v NWR, je pro ně i pro náš kraj přínos. Je dobře, že podporu nedostane soukromá firma, ale právě občané na to, aby si mohli snáze najít novou práci.

Spekuluje se o rozchodu TOP 09 a Starostů. Co by to podle vás znamenalo? Neobáváte se tak například možné užší spolupráce STAN a ANO v komunálních volbách?  

Ano, říkáte správně - spekuluje se! Tyto informace občas vypustí konkurence a myslím si, že úmyslně. Je běžné a normální, že se v každém spojení stran či hnutí objevují různé pohledy na řešení problémů společnosti, ale TOP 09 a Starostové jsou dvě stabilní úspěšné politické strany, které navíc mají mnoho věcí společného. A proto jsem přesvědčen, že vzájemná spolupráce, která byla doposud velmi přínosná, bude pokračovat i dál. I přesto, že letos v komunálních volbách každá ze stran osloví voliče samostatně.

Jste nejen poslanec, ale jste také starosta Bolatic a předseda Sdružení obcí Hlučínska. Jak se snažíte mandát zákonodárce využít ve prospěch starostů a potažmo i občanů? Jaký zákon byste například chtěl změnit?  Starostové si velmi často stěžují na nadměrnou byrokracii, kterou se cítí být ze strany státu zatěžováni. Navrhnete nějakou legislativní změnu?

Rozhodně budu bojovat s nadměrnou byrokracii, ale není to jen problém České republiky. Stát a jeho organizace si často dělají z obcí a měst poskoky, neustále jim omezují jejich rozhodování a začínají mluvit i do věcí, které jsou svrchovanou pravomocí obcí a měst.

Dále pak shromažďuji co nejvíce informací k zmiňovaným oblastem, kterým se věnuji, a na základě získaných materiálů i zkušeností nás starostů budu aktivně navrhovat jejich případné úpravy. Všechny nové zákony v těchto oblastech musí být co nejkvalitnější. Každý zákon by měl opravdu pomáhat při rozvoji obcí a měst a zlepšit život občanů.

A chtěl byste letos, již popáté, obhájit mandát starosty?

V komunálních volbách na podzim budu kandidovat. Pokud mi občané dají důvěru, rád bych pokračoval v práci starosty u nás v Bolaticích. Ještě stále nemáme vše v obci dokončené a bylo by mi ctí, kdybych mohl přispět k dalšímu rozvoji naší krásné vesnice. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

6:58 Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

Do sporů kolem zakázky na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou kritizuje opozice a ko…