Poslanecký mandát nebudou obhajovat komunisté Rujbrová a Opálka

15.04.2017 13:03

Z nynějších třiatřiceti poslanců klubu KSČM se v říjnových volbách nechystají mandát obhajovat čtyři, Zuzka Bebarová-Rujbrová, Miroslav Opálka a nestraníci zvolení za KSČM Vojtěch Adam a Josef Vondrášek. Vyplývá to z kandidátek, které potvrdilo širší vedení komunistů a které má ČTK k dispozici.

Poslanecký mandát nebudou obhajovat komunisté Rujbrová a Opálka
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Zuzka Bebarová Rujbrová

Bebarová-Rujbrová nebude kandidovat po víc než dvacetiletém působení ve Sněmovně, Opálka poprvé do dolní parlamentní komory nastoupil v roce 2002. ČTK řekl, že se rozhodl nekandidovat kvůli věku, v říjnu mu bude 65 let.

„Myslím si, že to je věk, jak u soudců, tak podle zákona o státní službě, takový mezní, a rozhodl jsem se už před čtyřmi lety, že to bylo už moje poslední období,“ řekl Opálka ČTK. Podobně se už dříve vyjádřili Adam i Bebarová. Stejně jako Vondráškovi, který je starostou Rožmitálu pod Třemšínem, je jim šestašedesát.

„Hlavním důvodem je můj věk a skutečnost, že člověk je po 21 letech ve Sněmovně natolik opotřebovaný, že už není schopný přinášet takové podněty. Dala bych proto ráda příležitost mladým a doporučuju to i dalším kolegům,“ řekla ČTK Rujbrová.

Na kandidátce jihomoravské KSČM, kde Rujbrová stejně jako Adam tradičně kandidovali, figurují po prvních třech padesátnících dva kandidáti ve věku do třiceti let, za nimi na šestém místě pak sedmdesátiletý expředseda KSČM Miroslav Grebeníček. V roce 2013 ho z prakticky nevolitelného místa přesunulo na druhé místo kandidátky vedení KSČM, i když v minulosti avizoval, že již nebude kandidovat. Předseda strany Vojtěch Filip tehdy uvedl, že Grebeníček má výrazný voličský potenciál.

Většina parlamentních stran zatím kandidátní listiny pro volby, které se odehrají na konci října, neuzavřela. Odchod z politiky už ale oznámili například Marie Benešová a Jeroným Tejc z ČSSD nebo František Laudát z TOP 09. Na kandidátkách podle médií budou chybět například také Vítězslav Jandák, Jaroslav Zavadil, Stanislav Huml, Lubomír Toufar, Štěpán Stupčuk nebo Jiří Koskuba.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …