Poslankyně TOP 09 vyrazila do regionu. Zavítala do školy a do místní neziskovky

11. 1. 2017 21:03

REPORTÁŽ Setkáním se členy a příznivci TOP 09 vyvrcholila celodenní návštěva místopředsedkyně strany a poslankyně Markéty Adamové v Plzni. Zavítala na školy, setkala se se zástupci neziskovek. Pozornost pak věnovala rovněž stranickému mládí, které se sdružuje v takzvaných TOP týmech ve většině krajů republiky.

Poslankyně TOP 09 vyrazila do regionu. Zavítala do školy a do místní neziskovky
Foto: Foto: Václav Fiala
Popisek: Debata TOP 09 v Plzni

„Jde o moji první návštěvu v letošním roce v regionu,“ sdělila pro ParlamentníListy.cz. „Snažím se nejen diskutovat s lidmi napříč obory, které souvisejí se sociální oblastí, ale třeba i s řediteli škol, učiteli a samozřejmě s potenciálními voliči.“

Starostové o nás nestojí. My stojíme o voliče

„Setkala jsem se tu se zástupci organizací, které se zabývají znevýhodněnými dětmi, bezdomovci nebo závislými lidmi na drogách. Tato problematika je možná kraj od kraje trochu odlišná co do počtu klientů těchto služeb, ale vesměs veškeré služby tu musejí být zastoupeny, aby vše fungovalo,“ řekla poslankyně Adamová při dopolední části svého výjezdu. Na adresu případného spojování – nejen – se Starosty pak uvedla, že „... na centrální úrovni se Starostové tváří tak, že nestojí o další spolupráci. Z jejich strany je kooperace zavrhována, což je škoda, ale na druhou stranu nelze je do spolupráce nějak nutit…“ Zdůraznila dále: „Stojíme samozřejmě o všechny voliče, kteří mají zájem o politiku, jež je zodpovědná, nepopulistická a která myslí i na budoucnost, kterou musíme řešit již dnes a nelze se spoléhat na to, že dobré časy budou trvat věčně.“

Moderní a přívětivý stát

V závěru podvečerního posezení zhodnotila svoji návštěvu Plzeňska a pro ParlamentníListy.cz i to, čemu se diskuse s více než třicítkou přítomných věnovala: „Bylo to celé spektrum témat, která se věnovala tomu, jak si TOP 09 představuje Česko za několik let nebo v následujícím období. Jaká témata chce přinést do voleb. Mohu prozradit, že zejména se chceme zaměřit na kvalitu vzdělávání a zdravotnictví. To je stěžejní. Aby mladí lidé měli důvod zůstávat v ČR i v menších městech a nejen se přesunovat do velkých aglomerací. Rovněž tak zjednodušení daňového systému, aby výběr daní nebyl zatížen dalšími povinnostmi a administrativou pro plátce, ale aby byl přehledný a jednoduchý a stát aby s těmi prostředky nakládal transparentně.“ Další velkou výzvou je podle poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové moderní stát, který odpovídá 21. století všemi svými službami občanovi jako klientovi. „To mám na mysli služby, které se shrnují pod názvem e-government. Například abychom nemuseli mít jednu kartičku jako občanský průkaz, jeden řidičský průkaz, jednu zdravotní kartu, ale naopak mít vše v jedné. Abychom byli schopni komunikovat s úřady elektronicky, a mohli tak třeba i volit. V tomto směru máme hodně co dohánět a je kde se inspirovat,“ odtajnila předvolební know-how.

TOP týmy „jedou“

Velkou pozornost také věnovala stranickému mládí: „Plzeňský TOP tým, stejně jako další mládežnické spolky v jiných krajích, protože to není specifikum jenom Plzeňského kraje, fungují velice dobře,“ pochvalovala si. „Je to organizace, která pracuje na bázi velkého zájmu mladých lidí o politiku TOP 09. Jeho členové se angažují při volbách, kampaních, ale jsou také nositelé nápadů a myšlenek, názorů mladé generace, které se promítají i do toho, co bychom chtěli použít pro nadcházející parlamentní volby. Náměty od mladých se týkají například vysokoškolského vzdělávání nebo jednodušší komunikace se státem za využití elektronických prostředků. To jsou témata, které je velice zajímají a jsou pro ně atraktivní.“

Předseda regionální organizace Plzeňsko Ondřej Ženíšek si její návštěvu pochvaloval: „V první řadě jsme jak já, tak moji kolegové rádi, že paní poslankyně si našla čas a zavítala za námi do Plzně. Zároveň jsem spokojený, že její celodenní program byl zajímavý a nabitý. Dopoledne na setkání se zástupci neziskových organizací byl o ni eminentní zájem. Přišlo kolem dvaceti lidí. Paní poslankyně také navštívila mateřskou a základní školu, která je určena pro děti s různými postiženími, především s poruchami autistického spektra. Zároveň se mohla podívat do sdružení Ledovec v Plzni-Ledcích a celý její pobyt vyvrcholil večerním setkáním. Mile mne překvapilo, že se dostavilo ať již mnoho našich členů, tak i našich podporovatelů a lidí, kteří projevili zájem se s ní setkat. Téměř polovička z přítomných jsou mladí lidé, což jsem popravdě řečeno nečekal a o to více jsem tomu rád,“ zářil Ženíšek.

Kdy ANO propadne?

K tomu, zda se TOP 09 pustí do souboje s ANO o členy, pak naší redakci řekl: „Naše strana může být zajímavá pro středopravicové a pravicové voliče a dokážu si představit, že získáme další nové zájemce. Jistě by se mi líbilo, kdyby již nastala určitá přesycenost z ANO, ale ještě nenastala ta doba a nebude to aktuální při těchto parlamentních volbách. I když mnoho lidí, kteří se o politiku zajímají a sledují pravidelně média, co říká pan ministr financí, už z toho musejí mít někteří jasno. Konzistentní názory, které padaly v roce 2011 nebo 2012 z úst vedení hnutí ANO, už jsou jiné, ale asi je to běžné, že změna v pohledu voličů na určitou stranu či hnutí není až tak rychlá a nastává postupně.“ Proto letos podle Ženíška velký propad ANO ještě nenastane.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

12:59 Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

Skupina ČEZ končí po 16 letech jako partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MF…