Pošlete na ně armádu! napsal senátor do novin. To se nesmí říkat. Novinář na dlažbě. V USA už jsou dál

10.06.2020 15:15 | Zprávy

Protesty v USA mají svou oběť z řad novinářů. Stal se jí James Bennet, editor názorové sekce deníku New York Times. Neutrpěl jeho život, ale jeho kariéra. Když noviny publikovaly komentář republikánského senátora, který navrhl, aby do ulic Donald Trump povolal armádu, tak se zaměstnanci vzbouřili. A to Benneta nakonec stálo jeho místo. Jeho konce už lituje komentátor Petr Kamberský, protože to podle něho znamená, že se snahou prezentovat více názorů je konec.

Pošlete na ně armádu! napsal senátor do novin. To se nesmí říkat. Novinář na dlažbě. V USA už jsou dál
Foto: Repro ČT24
Popisek: Šéfkomentátor LN Petr Kamberský

Vše začalo 3. června, kdy v New York Times vyšel tento text od republikánského senátora Toma Cottona. V něm se vyslovil pro to, aby byla do ulic amerických měst povolána armáda. Vyjmenoval incidenty, ke kterým zatím došlo a při kterých někteří obránci práva a pořádku přišli o život. A dodal, že některé elity tyto „násilné orgie“ bránily, protože jsou prý po smrti George Floyda pochopitelné.

„Jen jedna věc obnoví pořádek v ulicích, ukázka síly, která zažene, zadrží a konečně odradí ty, kdo porušují zákon. Ale policie v některých městech zoufale potřebuje podpořit, zatímco v jiných městech místní politici odmítají udělat potřebné, aby zavládly právo a pořádek,“ prohlásil. V některých městech sice byla povolána Národní garda, ale v pár případech je demonstrantů pořád více než policistů a gardistů dohromady, tvrdil senátor.

Cotton zmiňuje, že pak dává Zákon o povstání z roku 1807 prezidentovi možnost povolat armádu. A vyvrací historickými příklady, že by se jednalo o konec demokracie či zavedení stanného práva. Kupříkladu když prezident Eisenhower povolal 101. výsadkovou divizi a Národní gardu v reakci na pokus o zabránění desegregace v Arkansasu. Nebo když George Bush starší povolal armádu a námořní pěchotu při nepokojích v Los Angeles. A na závěr citoval průzkumy, podle kterých by Američané toto rozhodnutí uvítali.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

14:31 „Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

Volodymyr Zelenskyj má v Česku nabitý program. Doprovodil svou ženu Olenu na konferenci o zdravotnic…