Pospíšil: Studenti chtějí TOP 09. A chtějí, abychom byli v EU a NATO. Jinak poroste vliv Ruska

22. 5. 2019 12:32

Do XTV znovu zamířil europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Opět zdůrazňoval význam Evropské unie a její role pro Česko, tvrdil, že vůči ní není alternativy. Ale prý není eurohujer, takže připouští, že migraci EU nezvládla, ale receptem je podle něj společná ochrana hranic. A chlubil se, jaký je zájem o TOPku na středních a vysokých školách. „Oni chtějí, abychom byli v Evropské unii, abychom byli prozápadní, byli v NATO,“ prohlašoval o studentech Pospíšil.

Pospíšil: Studenti chtějí TOP 09. A chtějí, abychom byli v EU a NATO. Jinak poroste vliv Ruska
Foto: Repro XTV
Popisek: Europoslanec Jiří Pospíšil v XTV
reklama

Pospíšil na začátek přiznal, že z voleb nervózní je. „Pro mě volby jsou vždycky svátkem, rozhodují občané, rozhodují voliči, jak rozdají karty,“ řekl Pospíšil; a bude to dle něj právě volič, který jejich koalici buď ocení, nebo jim dá červenou kartu. Je prý rád, že v koalici jsou i Zelení (LES), protože ekologická témata už nejsou jen „šlehačka na dortu“. „Protože to jedna země třeba naší velikosti není schopna vyřešit, problém odpadu a vod v Evropě,“ argumentoval Pospíšil, proč je třeba ekologická témata řešit společně. A zdůraznil, že EU se těmto tématům věnuje čím dál více.

Veselý se zeptal, zda panuje obava, že po volbách vznikne velká koalice stran, jež nemají rády Evropskou unii, a zmínil jméno italského vicepremiéra Salviniho. Pospíšil pravil, že právě proto nabídli Zeleným spolupráci, protože je volí přibližně dvě procenta voličů a ve volbách půjde o každý hlas, takže takto jejich hlasy nepropadnou.

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 24776 lidí

Moderátor se ho znovu zeptal na to, co by mohlo nastat, pokud protievropské strany uspějí. „Pak může dojít zaprvé ke krizi Evropské unie, kdy zkrátka Evropský parlament bude blokovat všechny, i třeba rozumné návrhy Evropské komise, jak dál rozvíjet evropskou myšlenku,“ varoval předseda TOP 09. Krize Evropské unie je podle něj situace, kdy v europarlamentu získá většinu skupina, která bude hovořit o demontáži EU pouze na úroveň volné ekonomické spolupráce. „Tohleto v praxi těžko může fungovat, dneska jsme se posunuli do fáze, kdy vedle ekonomické spolupráce spolupracujeme i politicky, třeba v zahraniční politice vyjednáváme obchodní smlouvy s třetími zeměmi, máme velmi úspěšné smlouvy například s Jižní Koreou, s Kanadou, to je pro obchod velmi důležité a to je ta politická spolupráce. Nebo máme společnou zahraniční politiku vůči zemím v Africe, vůči zemím na Blízkém východě, to bude do budoucna strašně důležité, pokud chceme předcházet migrační krizi, tak musíme v těchto státech mít nějaký vliv, posilovat tam různé projekty, které budou bránit tomu, aby ti lidé ze zoufalství odcházeli do Evropy. To znamená třeba i těm zemím pomáhat,“ řekl Pospíšil a dodal, že i toto je politická spolupráce, se kterou ne každý souhlasí, ale podle něj je nezbytná pro budoucnost Evropy.

„Odpůrci EU říkají: Pojďme toto zbourat a pojďme spolu jen ekonomicky obchodovat. To je podle mě strašně špatné, je to velmi nebezpečné, protože pak se nám fakt může stát, že sice spolu budeme obchodovat, ale politicky budeme strašně slabí. My jsme relativně malá země v rámci světa a ve chvíli, kdy nebudeme i politicky spolupracovat, tak se může stát, že u nás bude růst vliv Číny a Ruska,“ varoval předseda TOP 09. V zájmu Česka je, aby státy, které vyznávají svobodu a demokracii, spolupracovaly a měly společnou zahraniční politiku proto, abychom předcházeli např. migračním krizím. Že se demontáž EU nevyplatí, dokazuje např. Brexit.

Xaver Veselý pak Pospíšilovi řekl, že mnoho lidí se skutečně bojí migrační vlny a zmínil, jak ji Evropská unie zvládla. „Pane redaktore, já jsem proevropský politik, ale na druhou stranu nejsem eurohujer. Vím, že Evropská unie mnoho věcí úplně nezvládla. Ale pořád, když se na to podívám, tak ty výhody členství a výhody té integrace pro zemi naší velikosti jednoznačně převažují.“ Migrační krizi EU prý opravdu nezvládla, protože většina zemí prosazovala řešení migrace, které nebylo řešením. „Kvóty nemohly fungovat,“ pravil lídr kandidátky a dodal zřejmý fakt, že migranti by ze zemí, kam byli přiděleni, stejně odešli. „Migraci jsme nezvládli, to je velký problém, je to poučení pro nás a myslím si, že do budoucna musíme mít společnou ochranu hranic, protože ne všechny země byly dostatečně schopny hlídat vnější hranici,“ tvrdil Pospíšil a dodal, že toto EU navrhuje a TOP 09 podporuje. Řekl také, že je nutné učinit preventivní kroky, aby další migrační vlny Evropu nezasáhly.

Fotogalerie: - EU volby se blíží

Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...

Je podle něj nutné uzavřít smlouvy se zeměmi kolem Evropy, aby tvořily tzv. nárazníkové pásmo a připomenul smlouvu s Tureckem, kterou vyjednala EU, a poklesla tak migrace z válkou sužované Sýrie. „Kdyby každá malá země se snažila s Tureckem individuálně domluvit, tak by asi žádná dohoda nebyla a Turecko by nebylo zemí, ve které jsou 3–4 miliony Syřanů, a ti lidé by proudili dál do Evropy,“ mínil europoslanec. „Já opravdu jinou alternativu tady nevidím,“ rozhovořil se Pospíšil opět o EU. Ti, co „plácají“, že jsou jiné alternativy, nedokáží odpovědět, jak by to mělo vypadat.  

Moderátor ho pak konfrontoval s videem režiséra Hřebejka a slovy o tom, že kdo je proti EU, tak nemá jít volit. Pospíšil řekl, že video neviděl, ale považuje poselství za uměleckou nadsázku. Nicméně prohlásil, že on podporuje, aby lidi k volbám chodili, i když nesouhlasí s prezidentem Zemanem, že by volby měly být povinné.

Jako další otázku Veselý položil, zda se Pospíšil obává o svou stranu. Pospíšil citoval průzkumy, podle kterých koalice TOP/STAN/Zelení získá 10–15 % hlasů a dle něj by se tato spolupráce měla zinstitucionalizovat a TOP 09 znovu kandidovat spolu se Starosty a nezávislými. Ale jak se k této spolupráci staví voliči, to prokáží až volby, říká.

Fotogalerie: - Vzpomínka na Waldu

Olga Matušková a Helena Vondráčková uctily  na Vyš...
Olga Matušková a Helena Vondráčková uctily  na Vyš...
Olga Matušková a Helena Vondráčková uctily  na Vyš...
Olga Matušková a Helena Vondráčková uctily  na Vyš...
Olga Matušková a Helena Vondráčková uctily  na Vyš...
Olga Matušková a Helena Vondráčková uctily  na Vyš...

Pospíšil také odpovídal na otázku, zda má TOP 09 „něco jako SSM“. Jejich mládežnická organizace se prý jmenuje TOP tým. „Jsou to většinou studenti středních a vysokých škol a já musím říci, že zájem o spolupráci s TOPkou je velký, my jsme dokonce skončili druzí, společně se STANem v nějakých studentských volbách,“ dodal Pospíšil a uvedl, že podpora u mladší generace je větší než u starší, a proto je optimistický: „Oni chtějí, abychom byli v Evropské unii, abychom byli prozápadní, byli v NATO, vnímají naši politiku jako alternativu vůči třeba více konzervativní KDU-ČSL nebo vůči radikálním, ale dneska už levicovým Pirátům. Takže já si myslím, že my jsme pro mladého liberálního nebo konzervativního člověka, studenta, zajímavou alternativou.“

Veselý se pak zeptal, jestli je mezi těmito mladými nějaká vycházející hvězda. Pospíšil řekl, že celá řada lidí je na stáži v hlavní kanceláři TOPky nebo u něho. „Fakt jsem optimistický a neříkám to jenom kvůli TOPce, ale celkově, jak přednáším na středních školách, já jsem za těch pět let objel snad 120 středních škol, přednáším o Evropské unii, tak mám pocit, že oproti mojí generaci se zejména mladí lidé více zajímají o politiku. V každé třídě najdu dva tři lidi, kteří mají za zajímavou věc politiku. To neznamená, že vyznávají hodnoty TOP 09, to není až tak důležité. Ale zajímá je politika, chtějí dělat politiku, a to mě naplňuje optimismem, že to v budoucnu s námi nebude tak špatné.“

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soudruzi Čalfa a Adamec. Proti nim Občanské fórum. Jedno ultimátum za druhým. Komunisti rudli, ale vzteky. Havel byl extrémně tvrdý. Zatímco Klaus, který seděl v koutě...

5:25 Soudruzi Čalfa a Adamec. Proti nim Občanské fórum. Jedno ultimátum za druhým. Komunisti rudli, ale vzteky. Havel byl extrémně tvrdý. Zatímco Klaus, který seděl v koutě...

VZPOMÍNKY A PERLY ParlamentníListy.cz přinášejí unikátní cyklus na mnohdy zapomenuté části české a s…