Historii desítkám přítomných připomněla starostka obce Martina Beranová. „Dorazil sem konvoj pod vedením podplukovníka Aloise Evžena Sýpka. Nedostali povolení vyjet na Prahu, ale ráno 8. května obdrželi příkaz jet do Kyšic.“ Podle pamětníků to bylo příjemné, protože poprvé přijeli do ryze české, velmi přátelské obce. Tito příslušníci československé samostatné obrněné brigády pak z obce záhy odešli. Vzpomínky a vděčnost však podle starostky zůstaly.
Válka skončila, hrozby přetrvávají
Erik Black z americké ambasády ve svém projevu uvedl: „I 74 let po skončení nejkrvavějšího konfliktu 20. století je třeba si stále připomínat hrůzy války, aby se již neopakovaly. Uctili jsme památku statečných mužů a žen: Američanů, Čechů a řady dalších, kteří bojovali pospolu jako spojenci, aby zajistili svobodu a bezpečnost budoucím generacím v Evropě, Severní Americe i jinde. Mnozí za svou statečnost zaplatili cenu nejvyšší. Musíme chránit odkaz jejich nezištných činů: svobodu, demokracii, lidská práva a společnou bezpečnost.“
Dále pak připomněl, že letos NATO slaví 70 let od svého založení: „Jako demokratická síla zajišťující mír a stabilitu. Aliance byla původně protiváhou expanzivních záměrů komunistických režimů po druhé světové válce. Když skončila studená válka, potřeba NATO tím neskončila. Současný svět není bez hrozeb vůči našim současným demokratickým hodnotám. Čelíme novým výzvám, které se přidávají k těm původním, co stále přetrvávají. Musíme i nadále posilovat odolnost vůči řadě hrozeb, velkých i malých, hybridních nebo kybernetických, jež ohrožují náš mír, naši bezpečnost, demokracii. Před dvaceti lety udělalo NATO velký krok, když do Aliance vstoupila Česká republika a další země. Během dvou dekád se ČR stala respektovaným a uznávaným členem NATO,“ pochválil „našince“ zástupce americké ambasády.
„Je spojencem, který stojí bok po boku s našimi vojáky od Pobaltí po Afghánistán. Díky spolupráci všech členů zůstane i do budoucnosti NATO obranným štítem míru a bezpečnosti. Jsme spojenci, jsme zabezpečení, jsme NATO. Spolupráce mezi Spojenými státy a Českou republikou stojí na těch samých hodnotách, za které řady vojáků, námořníků, letců a mariňáků bojovaly a padly ve druhé světové válce. Naší úlohou je ctít jejich oběti a chránit demokratický odkaz, který nám zanechali, abychom v něm pokračovali,“ uvedl na závěr svůj projev, v mnohém totožný s příspěvkem svého kolegy na pietním aktu v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech. „Jménem lidu Spojených států amerických vám z celého srdce děkuji,“ zakončil poslední větou v češtině Erik Black.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala