Postižení promluvili v novinách proti výroku prezidenta Zemana

16.01.2015 8:22

Výroky prezidenta Miloše Zemana o tom, že by postižené děti neměly být vzdělávány společně se zdravými, které pronesl při středeční návštěvě Pardubického kraje, vzbudily vlnu bouřlivých reakcí, píše páteční MF Dnes a dokládá to na příkladech několika handicapovaných lidí, kterým v dětství vzdělávání se zdravými vrstevníky pomohlo v budoucí kariéře.

Postižení promluvili v novinách proti výroku prezidenta Zemana
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman v Chocni při setkání s občany

"Rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla,“ vysvětloval Zeman při středeční návštěvě Pardubického kraje, proč by postižené děti neměly být vzdělávány společně se zdravými. Podle listu se tak prezident obrátil proti požadavkům EU a několikaleté snaze ČR nevylučovat děti s handicapem do zvláštních škol, ale vzdělávat je společně se zdravými žáky.

Například nyní dvaadvacetiletý Jaroslav Dzúr má za sebou devět let v běžné základní škole. Jeho rodina stála o to, aby navštěvoval běžnou "základku“ v místě bydliště. Díky přístupu pražské ZŠ Červený vrch se to podařilo a probíral vždy stejnou látku jako jeho spolužáci, jen měl individuální osnovy, díky kterým se vše dozvídal ve zjednodušené podobě. Jeho matka se za celých devět let nesetkala s tím, že by jejímu synovi někdo vyčítal, že zdržuje ostatní. Nyní její syn pokračuje na dvouleté střední praktické škole.

Čtyřicetiletá Hana Sheala Grygarová trpící svalovou dystrofií listu zase řekla, že kdyby nechodila do běžné základní školy, nikdy by nemohla studovat psychologii, překládat, pracovat jako personalistka nebo se věnovat hudbě. "Díky tomu, že jsem nebyla odtržená od zdravých, mám kontakty, umím se zdravými lidmi komunikovat a pracovat a oni umějí pracovat se mnou. Zdraví lidé jsou mými zákazníky, kolegy, partnery,“ píše mimo jiné v otevřeném dopise, který zaslala Miloši Zemanovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…