Potíže s církevními restitucemi bude řešit výbor, slíbil Sobotka

24.07.2014 11:00

Zákon o církevních restitucích je třeba respektovat, řekl dnes poslancům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slíbil, že případnými problémy při vydávání majetku se i na podněty poslaneckých klubů bude zabývat vládní výbor. Ministerský předseda, který patří ke kritikům podoby restitucí schválených v minulém volebním období, potom bude o závěrech sněmovnu informovat.

Potíže s církevními restitucemi bude řešit výbor, slíbil Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka se svými stranníky ve sněmovně

Sněmovna se k církevním restitucím sešla na podnět opozičních komunistů a hnutí Úsvit. Zatím se zdá, že program schůze nebude schválen. Představitelé s přednostním právem navzdory tomu o vydávání majetku mohou debatovat a také toho využívají.

Sobotka dnes opět zákon schválený v minulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS) kritizoval. Neobsahuje prý dostatečné kontrolní mechanismy, objem majetku i lhůty jsou nereálné. Premiér ale také zdůraznil, že norma prošla testem ústavnosti a je nutné ji respektovat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizoval metodický pokyn k vydávání majetku, který podle něho platí pro Státní pozemkový úřad, ale pro Národní památkový úřad nikoli. Je podle něho nutné jej doplnit a zpřesnit. „Dochází k určitým excesům, které bychom neměli pominout," řekl předseda komunistické strany. Existují podle něho vícečetné žádosti o majetek, nejsou prý respektovány zákon o pozemkové reformě z roku 1919 a o její revizi z roku 1947 ani soudní verdikty. Filip má prý navíc informace, že některý vydaný majetek se hned prodává, ač to zákon ve dvouleté lhůtě zakazuje.

Babiš chce, aby církve řekly, jak s majetkem naloží

Sobotka řekl, že přesně tento okruh problémů patří do pravomoci monitorovacího výboru zřízeného v polovině března. Ministerský předseda chce všechny připomínky shromáždit a výboru postoupit. „Jsem připraven poskytnout sněmovně písemnou informaci monitorovacího výboru," uvedl Sobotka. Bylo by to zřejmě na zářijové schůzi poslanců.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že hnutí ctí zásadu, podle níž musí být vráceno, co bylo ukradeno. Zákon je ale podle něho netransparentní, není prý jasné, jak se dospělo k hodnotě majetku i peněžitých náhrad. Stát by měl trvat na tom, aby církve řekly, jak s majetkem naloží, uvedl Babiš.

Církve by měly podle zákona získat zpět 56 procent majetku, a to pole, lesy, rybníky i další nemovitosti za 75 miliard korun. Během 30 let by měly dostat také vyrovnání asi 80 až 90 miliard korun po započtení inflace. Stát bude naopak během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti církví, který nyní činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Sociálním demokratům a hnutí ANO se při jednáních s církvemi nepodařilo dohodnout snížení peněžitých náhrad nebo zrušení inflační doložky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…