Potřebujeme nový světový řád. Autor úvahy: Rektor prestižní moskevské školy MGIMO

30.10.2014 10:57 | Zprávy

Rektor prestižního Moskevského institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) a člen Ruské akademie věd Anatolij Torkunov se domnívá, že je třeba stanovit na mezinárodní scéně jasná pravidla. Bez nich dle jeho názoru nebude možné čelit dalším mezinárodním krizím a konfliktům.

Potřebujeme nový světový řád. Autor úvahy: Rektor prestižní moskevské školy MGIMO
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

„Současná mezinárodní situace ukazuje, že názory týkající se světových vývojových trendů, které se zdály být naprosto zřejmé před 15 až 20 lety, se nyní stávají zastaralými a neaktuálními. Navíc se naše názory na strukturu moderního světa, ať už je bipolární, multipolární, nebo dokonce unipolární, jeví jako nedostatečné pro vysvětlení a posouzení procesů, které se vyvíjejí před našima vlastníma očima," míní Torkunov.

Konkrétním případem těchto procesů je podle Torkunova současná sitauce na Blízkém východě. „Stačí zmínit, jak se původní romantické iluze o demokratické revoluci změnily přes islámskou kvazidemokracii zpět k sekulárnímu autoritářství, se kterým jsou přitom naši západní kolegové ochotni se smířit. Jednalo se o životu neschopné obnovení projektu Islámského státu, jenž se zdál být vzhledem k činnosti mezinárodní koalice v Afghánistánu dávno potlačen. Je zřejmé, že všechny pokusy o vysvětlení těchto procesů v rámci různých konceptů, včetně dědictví studené války, konce dějin či střetu civilizací bohužel k ničemu nevedou," tvrdí Torkunov.

„Je nepochybné, že současným výzvám lze čelit na taktické úrovni, včetně situací, kdy se tyto výzvy stávají hrozbami, jež jsou zpravidla vyřešeny jednou vojenskou silou či prostřednictvím široké vojenské koalice. A existuje další postoj, k němuž se dopracovali političtí vůdci a ministři zahraničí, podle kteréhé lze světový řád využít k regulaci," píše Torkunov.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…