Potvrzeno: Landovský i Malý byli v protikomunistickém odboji

30.04.2013 19:03

Herec a signatář Charty 77 Pavel Landovský a biskup Václav Malý byli dnes mezi 23 oceněnými, kteří převzali z rukou ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení o účasti ve třetím - protikomunistickém - odboji. Oceněni byli také lidé, kteří v 50. letech spolupracovali se západními tajnými službami, někteří z nich in memoriam.

Potvrzeno: Landovský i Malý byli v protikomunistickém odboji
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pavel Landovský

Za některé převzali osvědčení jejich potomci a manželky. Mezi oceněnými byl také zpěvák a hudebník Vlastimil Třešňák. Předání se ale nezúčastnil, jak už dříve v Lidových novinách avizoval. Ocenění převzala jeho sestra. Že je důvodem, proč si Třešňák osvědčení nepřevzal, Pickova komunistická minulost, ale přímo v tisku neuvedl. ČTK jeho aktuální vyjádření shání.

Trachtace a krásný ženský

Ministr Picek v osobně laděném projevu zmínil, že ocenění dříve než jiní rozpoznali nebezpečí a aktivně se mu postavili. "Na vašich osudech a na příkladu, který jste dávali a dáváte svému okolí, jsem si plně uvědomil, jak vzácní lidé jste a jak obludný byl tím pádem režim, který vás věznil, perzekvoval a ostouzel," uvedl Picek.

Ministr v projevu řekl, že se narodil na konci října 1956. "V té době 13 z vás trpělo ve věznicích komunistického režimu, dalších šest mělo tuto děsivou zkušenost za sebou a na čtyři dosud čekala," připomněl Picek.

Šestasedmdesátiletý Landovský poté, co ocenění za odboj převzal, novinářům řekl, že jako bojovník se cítil celý život. "Jako nejvíc? Když mne honili estébáci. To jsem prchal," smál se. Důvod k dalšímu boji proti komunistické totalitě podle něj zatím není. "Ale možná, že už někde lezou z roští zase," poznamenal herec, který se vzhledem ke svému zdraví označil za "agenta nechodce".

"Mne to překvapilo. Já jsem netušil, že to bude taková trachtace: ministři a krásný ženský," pochvaloval si Landovský dnešní slavnostní akt. "Já to bral jako povinnost, to bylo podle rozkazu generála Picka. Tak jsem si připravoval hlášení: Pane generále, vojín Landovský, přišel jsem na váš rozkaz. Ale k tomu nedošlo, nedali mi čepici," nezapřel ani na ministerstvu obrany Landovský svou hereckou profesi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…