Povinné očkování, už se to u Vojtěcha píše. Kdo všechno do něj spadne?

29.11.2021 15:48

Povinné očkování se stále hlasitěji dostává do odborné diskuse i v České republice. V pondělí by o něm měla jednat vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se mělo týkat některých specifických skupin obyvatel.

Povinné očkování, už se to u Vojtěcha píše. Kdo všechno do něj spadne?
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Očkování na hlavním nádraží v Praze, srpen 2021

Vláda o informačním materiálu nebude hlasovat, je jen informačního charakteru, ale materiál nakonec vyjde jako vyhláška Ministerstva zdravotnictví, uvedla reportérka ČT24.

Na základě této vyhlášky Ministerstva zdravotnictví by povinně měli být očkováni všichni lidé nad 60 let, dále pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách, policisté, vojáci a hasiči. Andrej Babiš, premiér v demisi ČT, v pondělí potvrdil, že povinné očkování se bude vztahovat i na členy vězeňské služby a zpravodajské služby.

Také prý počítá s tím, že všechny tyto rizikové skupiny, na kterých je závislý stát, budou povinně plně očkovány do začátku února. Materiál by ještě dnes měla projednat Rada vlády pro zdravotní rizika, poté by měl jít na Legislativní radu vlády a ve zkráceném připomínkovém řízení by měl být dokončen. Ve Sbírce zákonů by tak měl vyjít nejpozději do desátého prosince. Povinné očkování by se pak podle premiéra nemělo týkat učitelů, u kterých se v minulosti o povinném očkování uvažovalo. Nový potenciální ministr zdravotnictví nadcházející vlády Vlastimil Válek (TOP 09) mluvil o tom, že není příznivcem povinného očkování, byť by bylo jen pro některé kategorie lidí.  

Povinné očkování stále zavádí čím dál více států pro vybrané kategorie občanů, tedy například v Itálii či Rakousku. Pondělní vláda projednává také obnovení části programu Antivirus, který má zmírnit ztráty firem při omezení výroby.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koukaly z toho dráty. To bylo moc. Tohle je normální rodina? Režisér Chmela vzal své děti do kina a jen zíral

10:18 Koukaly z toho dráty. To bylo moc. Tohle je normální rodina? Režisér Chmela vzal své děti do kina a jen zíral

Herec a režisér Igor Chmela, známý z pořadu Partička, prozradil, že v poslední době cítí velký tlak …