Povinně očkovat na covid? Šéf ČEZ je pro, právník vidí úskalí

25.10.2021 20:34

Silné reakce vzbuzuje návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby do práce mohli jen lidé, kteří se prokážou testem, očkováním či proděláním covidu-19. „Návrh pana Hamáčka není přijatelný z pozice zákoníku práce,“ odmítá návrh kromě opozice i samotný premiér Andrej Babiš (ANO). Kromě koaličních partnerů se v přístupu k neočkovaným neshodnou ani mnozí experti. Někteří by byli ještě razantnější.

Povinně očkovat na covid? Šéf ČEZ je pro, právník vidí úskalí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16015 lidí
Hamáček v pondělí po jednání ústředního krizového štábu prohlásil, že pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat, zvažuje i možnost, že by byli neočkovaní lidé znevýhodněni i na pracovištích.

Končící ministr vnitra nastínil, že jednou z cest by mohlo být povinné očkování pro všechny pracující občany.

Pokud by člověk nebyl očkován nebo neprodělal onemocnění, musel by mít test. Oproti dřívějšku by však neočkovaní museli až na výjimky za pravidelné testování platit nemalé finanční obnosy, jelikož prostřednictvím placených testů má vláda premiéra Andreje Babiše za cíl donutit lidi k očkování.

Že by tento přístup mohl narazit na překážku v podobě zákoníku práce, již nastínil i samotný Hamáčkův koaliční partner, premiér Andrej Babiš či další členové vlády.

A nemalé neshody vše vzbuzuje i od mnohých odborníků. Generální ředitel Skupiny ČEZ a první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Daniel Beneš by kupříkladu zašel ještě dál.

„Nerozumím, proč stát nenařídí povinné očkování na covid-19, když máme celou řadu nemocí (záškrt, spalničky…), kde je očkování povinné a až tak do života všech nezasahují. Chápu, že najít rovnováhu mezi právy a povinnostmi jedince je těžké a politicky nepopulární, ale přesto bych pro to byl,“ dal najevo Beneš, co by volil v otázce očkování on.

Právník Pavel Hasenkopf pak k věci podotkl hlavní rozdíl mezi současným stavem a tím, kdyby stát očkování nařídil.

Za předpokladu, že bude očkování zákonem nařízeno, je podle něho možné jím podmiňovat cokoli dalšího, avšak pokud by bylo očkování povinné, bude stát zároveň odpovídat za očkováním způsobenou škodu.

Při současném přístupu k očkování proti covidu-19 však také míní, že by Hamáčkův návrh rychle narazil. „Jestliže je však očkování DOBROVOLNÉ, pak je jakékoli omezení plynoucí z jeho nepodstoupení – zejména pak omezení přístupu do zaměstnání – v rozporu s první větou čl. 1 a s čl. 3 odst. 1 Listiny základních práv a svobod. V rozporu s nimi by byla i změna zákoníku práce, která by to dovolila,“ podotkl.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …