Povinnost předávat prošlé potraviny charitě není proti Ústavě, rozhodl soud. Senátor Valenta: Verdikt respektuji, nicméně nesouhlasím

02.01.2019 15:20

Ústavní soud nevyhověl stížnosti skupiny senátorů vedené Ivo Valentou požadující zrušit povinné ustanovení, které v rámci zákona o potravinách a tabákových výrobcích velkým obchodním řetězcům ukládá povinnost předávat zdarma blíže specifikované potraviny (například prošlé či s poškozeným obalem) potravinovým bankám.

Povinnost předávat prošlé potraviny charitě není proti Ústavě, rozhodl soud. Senátor Valenta: Verdikt respektuji, nicméně nesouhlasím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Soud ve svém odůvodnění konstatoval, že zákon nepředstavuje s Ústavou rozporný zásah do vlastnického práva a svobody podnikání. Podle nálezu soudu je napadené opatření „ve veřejném zájmu“.  

Verdikt nejvyšší české ústavní autority dle svých slov respektuje i jeden ze skupiny senátorů, která zákon u Ústavního soudu napadla, nezávislý senátor za Stranu soukromníků ČR Ivo Valenta. Se zákonnou povinností pro řetězce předávat potraviny do potravinových bank ovšem nadále nesouhlasí.

„Tento verdikt samozřejmě respektuji, nicméně jsem dál přesvědčen o tom, že jde o nepřípustný zásah do vlastnických práv, známý z éry socialismu,“ zaslal Valenta ParlamentnímListům.cz své stanovisko.

„Nadále nesouhlasím s tím, aby se vlastník měl povinnost zbavit bezplatně určitých věcí ve prospěch někoho jiného. Tento krok podle mne není ničím jiným než vyvlastněním či naturálním zdaněním, a to do dnešní společnosti přece nepatří,“ vysvětluje v něm. „Považuji totiž za naprostý nesmysl nutit podnikatele do veřejné charity. Tu by měl podle mne každý vykonávat dle vlastního uvážení a z vlastního přesvědčení,“ dodává.

Povinnost předávat blíže specifikované (prošlé, neprodané atd.) potraviny potravinovým bankám se vztahuje na provozovatele potravinářských podniků s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních. Za porušení povinnosti hrozí až desetimilionová sankce. Skupina pětadvaceti senátorů podala Ústavnímu soudu návrh na zrušení této povinnosti v polovině roku 2016.

CELÉ VYJÁDŘENÍ SENÁTORA IVO VALENTY:

ÚSTAVNÍ SOUD RESPEKTUJI, ALE S VYVLASTŇOVÁNÍM NESOUHLASÍM

Před časem jsem se společně s dalšími 24 senátory rozhodl podat návrh na zrušení některých ustanovení zákona o potravinách. Považuji totiž za naprostý nesmysl nutit podnikatele do veřejné charity. Tu by měl podle mne každý vykonávat dle vlastního uvážení a z vlastního přesvědčení. Konkrétně mám na mysli ustanovení zákona, které pod pohrůžkou až desetimilionové sankce nutí provozovatele potravinářských podniků s plochou nad 400 metrů čtverečních poskytovat prošlé potraviny bezplatně potravinovým bankám. Ústavní soud bohužel náš návrh zamítl. Tento verdikt samozřejmě respektuji, nicméně jsem dál přesvědčen o tom, že jde o nepřípustný zásah do vlastnických práv, známý z éry socialismu. Nadále nesouhlasím s tím, aby se vlastník měl povinnost zbavit bezplatně určitých věcí ve prospěch někoho jiného. Tento krok podle mne není ničím jiným, než vyvlastněním či naturálním zdaněním, a to do dnešní společnosti přece nepatří… 

Ivo Valenta

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…