Pozor na „chybné“ letáky BESIP za milion. Chyba ministerstva?

24. 4. 2011 9:59

V letácích organizace BESIP, které jsou dnes povinnou součástí výbavy lékárniček ve vozidle, se nachází chybné rady, jak postupovat v případě dopravní nehody. Není ovšem jasné, kolik chyb letáky skutečně obsahují.

Pozor na „chybné“ letáky BESIP za milion. Chyba ministerstva?
Organizace BESIP je integrální součástí ministerstva dopravy. Provádí preventivní činnost v oblasti bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích v souladu se zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Některé letáky, jež mají napomoci zachránit život při dopravních nehodách, není vhodné slepě následovat. Údajně jsou v nich chyby.

Jeden leták za korunu, nepřesných je celý milion kusů

Nepřesnost letáku spočívá např. v umístění výstražného trojúhelníku. BESIP řidičům doporučuje, aby trojúhelník rozložili před místem nehody. Nespecifikuje ovšem, v jaké vzdálenosti. Zákon přitom mluví jasně - trojúhelník musí být ve vzdálenosti sto metrů před první překážkou a tou není havarovaný vůz, ale auto řidiče, který se snaží pomoci.

Výroba takového letáku vyjde přibližně na jednu korunu českou. Mezi řidiče byl distribuován až jeden milion nepřesných tisků. To vše v situaci, kdy český se český stát snaží šetřit, kde se dá. 

 "Celá státní správa šetří, každou korunu obracíme třikrát, takže i BESIP by se měl chovat co nejhospodárněji," zlobil se v ČT mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Kolik chyb v letácích skutečně je?

Česká televize přinesla informaci, že v letácích je nepřesností celá řada. Odkazuje např. na radu zastavit své vlastní vozidlo až 50 metrů od nehody. Údajně jde o radu, která je v rozporu s doporučeními Českého červeného kříže, jenž doporučuje zastavit ve vzdálenosti 15 metrů od nehody, aby bylo možné poskytnout potřebnou pomoc co nejrychleji.

Za zmínku ovšem stojí fakt, že doporučení zastavit vlastní vozidlo až 50 metrů od nehody radí i samotný Český červený kříž v příručce "Standardy první pomoci," která je dostupná na webu ČKK. Kolik chyb tedy letáky obsahují, není zcela jasné.

Související:
BESIPu se zvýší rozpočet na 100 milionů. Vznikne nové logo a kampaně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…