Pracovní trh v Česku se otevře pro cizince z více států, hlásí ČT

03.02.2013 8:27

Pracovní trh v Česku se víc otevře cizincům, zvýší se počet zemí, jejichž občané budou moci žádat o zelené karty, tedy o povolení k pobytu a zaměstnání. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Do nynějška o zelené karty mohli usilovat lidé z 12 zemí, v budoucnu dostanou šanci v dalších 52 státech včetně asijských.

Pracovní trh v Česku se otevře pro cizince z více států, hlásí ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto

Rozšířený seznam zemí pro zelené karty začne platit pravděpodobně od února 2013. O dalších změnách se podle televize bude jednat příští rok. Lidé z vybraných zemí mimo Evropskou unii mají možnost získat volné místo tehdy, pokud ho nikdo z EU nevezme do měsíce. Od roku 2009, kdy Česko začalo zelené karty vydávat, nabídku využilo zhruba čtyři sta cizinců.

Je to zdlouhavé a složité, tvrdí kritici

Těžko předjímat, zda bude s rozšířením počtu států o zelené karty větší zájem, řekla televizi mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. "Každopádně se dá říct, že počet volných míst, která lze využít pro zelené karty, tak postupně stoupá," dodala.

Kritici z řad zaměstnavatelů namítají, že dostat do Česka někoho na zelenou kartu je příliš složité a v praxi to moc nefunguje, uvedla ČT. "Tak, jak je to dneska postavené, je to příliš zdlouhavé, je to velký problém pro firmy z hlediska časové a administrativní náročnosti," řekl ČT generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky je problém v nezájmu ze strany cizinců i zaměstnavatelů a nynější ekonomické krizi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak sovětskej generál!“ Ověšený Macron terčem posměchu

11:03 „Jak sovětskej generál!“ Ověšený Macron terčem posměchu

V neděli byl francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě území Francouzské Polynésie. Internet…