Prasečiny kolem prasečáku: Herman slíbil stamiliony a je veselo. Trestní oznámení od Židů! A další průšvih

28.11.2017 8:58

Vepřín v Letech stojící na místě koncentráku pro Romy z doby nacistické okupace je dlouhodobým oříškem. Nyní, jak upozorňuje MF Dnes, může jeho odkup skončit blamáží. Stát už přitom pro majitele vepřína chystá 450 milionů korun.

Prasečiny kolem prasečáku: Herman slíbil stamiliony a je veselo. Trestní oznámení od Židů! A další průšvih
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL

Majitelé vepřína v jižních Čechách se však hádají. Jeden z akcionářů firmy podal k soudu žalobu z důvodu obav, že z peněz neuvidí ani korunu. Jak uvádí právník akcionáře Jan Válek, byla podána žaloba proti valné hromadě a na Okresní soud v Písku byl podán návrh, aby byly přezkoumány vztahy ve firmě a mezi osobami, které ji ovládají. „Nyní podáme žalobu na neplatnost smlouvy,“ sdělil. 

Právník se domnívá, že představenstvo firmy Agpi nemohlo vůbec smlouvu se státem podepsat, a to z důvodu, že zvolení členové představenstva měli mandát jen do března 2017. 

Zvláštní je, že slovenský akcionář tyto kroky podniká v době, kdy soudní odhad ceny budov byl ani ne poloviční, než jaký chce stát společnosti dát. Píše to MF Dnes s tím, že firma je ve ztrátě 121 milionů korun a prodej by tak pro ni měl být záchranou. Válek však postup hájí, neboť se podle svých slov obává, kde peníze skončí. 

Jak pak uvedla mluvčí Ministerstva kultury Simona Cigánková, stát nemá o problému tušení. Nyní tak musí vyčkat na valnou hromadu akcionářů společnosti, jež by se měla k celé věci vyjádřit. 

Navíc to není jediný problém, který se kolem vepřína objevil. Jak uvádí server Lidovky.cz, jen pár hodin poté, co ministr kultury podepsal smlouvu o odkupu vepřína v Letech pro romský památník, na vrchní státní zastupitelství putovalo trestní oznámení.

Podat jej měl minulý týden předseda Nadačního fondu Památník Šoa a Oskara Schindlera a bývalý místopředseda Úsvitu Jaroslav Novák přezdívaný Večerníček. Rozhodl se tak proto, že skutečná hodnota vepřína je podle něj vskutku řádově o několik set milionů nižší, než kolik za něj stát vyplácí. „I přes nesouhlas židovské obce hovoří také o jisté formě antisemitismu,“ píší Lidovky.cz.

Ve svém trestním oznámení poukazuje na údajné zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle jeho slov se těchto činů dopustil nejen ministr kultury Daniel Herman, ale i další pachatelé, podle jeho slov například i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

„Podpis na poslední chvíli v podstatě bez politického mandátu vypovídá o účelovosti a nelegitimnosti této smlouvy,“ tvrdí Novák. Resort kultury však tato slova odmítá 

Novákův názor pak odsoudil i kolega vrchního zemského rabína Karola Sidona Petr Papoušek. „Názor pana Nováka na odkup vepřína v Letech je absurdní. Federace židovských obcí dlouhodobě výkup podporovala a jsme rádi, že k danému aktu konečně došlo. Pokud pan Novák skutečně podal takové trestní oznámení, tak je to spíše projev, jak přilákat pozornost k jeho osobě a aktivitám,“ podotkl Papoušek s tím, že Novákovy kroky odsuzuje. 

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…