Právník hodinu sledoval debatu o historii na ČT. Píše o traumatickém zážitku a „ublinknutí“

10.03.2019 16:30 | Zprávy

Brněnský právník Tomáš Tyl se neudržel. Původně si prý chtěl šetřit síly a na sociální síti Facebook se nechtěl dlouze rozepisovat, ale pořad České televize Historie.cs mu tak silně hnul žlučí, že se z toho nakonec přece jen musel vypsat.

Právník hodinu sledoval debatu o historii na ČT. Píše o traumatickém zážitku a „ublinknutí“
Foto: Vít Hassan
Popisek: Státní vlajka

Bezpečnostní informační služba ve zprávě za rok 2017 varovala, že Sovětský svaz už se sice dávno rozpadl, ale čeští studenti jsou stále částečně vedeni k tomu, aby nahlíželi na vlastní historii ruskou optikou. Moderátor Vladimír Kučera se svými hosty – historikem Zdeňkem Benešem z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, historik a pedagog z Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Najbert a historik z ÚSTR FF UK Kamil Činátl – debatoval o tom, zda má varování BIS nějaký reálný základ.

„Já bych řekl, že je nepřejímáme, ale že jsou svým způsobem latentně přítomny v té společnosti. Rozhodně neplatí, že bychom sdíleli nějaký sovětský výklad dějin třeba v dokumentech, které mají řídit výuku. Problém je ale v tom, že školní systém výuky dějepisu je prostě bytostně otevřený, ten prostě nelze sevřít do nějakých matematicko-fyzikálních tabulek. Už v 80. letech (minulého století) většina českých žáků základních škol znala obecně-kulturní a humanitní pojmy nikoliv ze školy, ale z veřejných médií. A tudy se otevírá cesta, prostřednictvím obrovské záplavy informací, která je zneužitelná, prosazovat nějaké informace, které by někdo chtěl,“ zahájil debatu Beneš.

Činátl prohlásil, že úkolem učitele je vést žáky k tomu, aby byli schopní debatovat a zároveň tolerovat postoje druhých. „Spory, debaty a diskuse jsou žádoucí a myslím si, že i historická věda je dnes založena na pokud možno slušné debatě,“ poznamenal historik.

Najbert doplnil, že české studenty výuka dějepisu zajímá, jen je možná nezajímá konkrétně to téma, které pánové řeší u stolu.

Brněnského právníka Tomáše Tyla zvedl pořad ze židle. Rozzlobilo ho nejen uchopení tématu, ale i sám moderátor Vladimír Kučera.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…