Právník, pražský zastupitel Pirátů: Sobotka a Bakala by měli sedět na lavici obžalovaných

1. 9. 2017 14:49

Stát prodal akcie těžební společnosti OKD za vyšší cenu, než uváděl posudek, a za vyšší cenu, než byly jiné nabídky nebo doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Před Obvodním soudem pro Prahu 2 to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který vystoupil jako svědek v trestní kauze spojené s privatizací těžební společnosti OKD, napsala ČTK.

Právník, pražský zastupitel Pirátů: Sobotka a Bakala by měli sedět na lavici obžalovaných
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lídrem pražské kandidátky Pirátů je Jakub Michálek

Sobotka v době prodeje státního podniku zastával funkci ministra financí a bývá kvůli údajně nevýhodnému rozhodnutí terčem kritiky. Výtky dlouhodobě odmítá. Sobotka v úvodu své výpovědi popisoval, jak se privatizace státního podniku chystala. K ceně prodeje uvedl, že na základě informací od ÚOHS měla být cena minimálně 3,5 miliardy korun. Pak se objevily nabídky od firmy Penta, které se podle Sobotky pohybovaly kolem tří až tří a půl miliardy korun. Podíl nakonec získala skupina Karbon Invest. „Žádné jiné nabídky nebyly,“ uvedl Sobotka.

U soudu byl rovněž pražský zastupitel Jakub Michálek (Piráti). V prohlášení, které zaslal ParlamentnímListům.cz, mimo jiné konstatuje: „Domnívám se, že Sobotka by neměl stát u soudu jako svědek, ale že by ho justice měla spolu s panem Bakalou posadit na lavici obžalovaných. Sobotka jako ministr financí na vládě navrhl, aby minoritní podíl OKD byl zprivatizován za cenu 4,1 miliardy korun, ačkoliv reálná hodnota celého majetku firmy se pohybovala kolem 50 miliard korun a velká část majetku firmy vůbec nebyla předmětem ocenění nebo byla oceněna za zlomek ceny (jako byty OKD). Sobotka i dnes v rozporu se znaleckými posudky hájil názor, že stát prodal OKD bez výběrového řízení za tržní cenu," uvedl Michálek.

„Máslo na hlavě v této kauze má nejen ČSSD, jejíž vláda privatizaci schválila, ale také ANO, TOP09 i ODS. Považujeme tuto kauzu za spiknutí proti daňovým poplatníkům. Jde patrně o jednu z největších kauz v Česku s celkovou odhadovanou škodou kolem 20 miliard korun. Ani dnes ministr financí, vláda a sněmovna nedělají nic pro to, aby se privatizace rozkryla a Bakala škody aspoň částečně nahradil," uzavřel Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…