Právník varuje Andreje Babiše: S takovými jako vy se soudy nepářou. Navíc jste si těmi výmluvami hodně přitížil

16.08.2017 18:34

Server Seznam Zprávy tvrdí, že Andrej Babiš má možná větší problém, než se na první pohled zdá. Pokud bude souzen a odsouzen, může počítat s poměrně tvrdým trestem. České soudy neposuzují zneužití evropských dotací právě v rukavičkách. Právník a publicista Tomáš Němeček k tématu navíc dodává, že argumenty, které dnes Babiš používá na svou obhajobu, mu spíše přitěžují.

Právník varuje Andreje Babiše: S takovými jako vy se soudy nepářou. Navíc jste si těmi výmluvami hodně přitížil
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Za dobré vysvědčení dostali žáci zmrzlinu od Andreje Babiše

„Projekt tý farmy byl naplněn. Pracuje tam 68 lidí. Je to pro lidi, nebyla tam korupce. Nikdo tam nic nezneužil,“ brání se Babiš. Agrofert byl prý v projektu Čapí hnízdo oficiálním partnerem, který firmě pronajal pozemky. Když se o dotaci rozhodovalo, všichni to věděli.

Jenže v tom není problém. Není totiž až tak důležité, zda Čapí hnízdo funguje, ale zda firma Čapí hnízdo vůbec mohla žádat o evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Pokud byla firma po celou dobu fakticky řízena Andrejem Babišem, došlo ke zneužití dotace.  

Celou zprávu najdete zde.

A zneužití evropských dotací české soudy posuzují přísně. „V obdobných případech za to lidé šli reálně do vězení,“ říká právník a publicista Tomáš Němeček. „Pokud budou pánové Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek odsouzeni, mohou si v chládku posedět pět až deset let. Jinak si myslím, že hůř pro Andreje Babiše, protože ta dotace byla i vyčerpána. Pokud někteří dotační šíbři vyklouzli jen s podmínkami, tak to bylo proto, že podvod s dotacemi zůstal ve stadiu pokusu. To, co říká Andrej Babiš na svou obhajobu, bych řekl, že je to spíše přitěžující okolnost,“ prohlásil Němeček. 

Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka připomněl, že projekt Čapí hnízdo byl schvalován v prvním dotačním období, kdy systém kontrol dotací byl mnohem slabší. Teď je to lepší. I tak je tu ale háček. Když se blíží konec dotačního období, roste politický tlak na vyčerpání dotací. V tu chvíli úředníci nemají tolik času a prostoru všechny projekty řádně prověřit.

reklama

autor: mp

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…