Je obecně velmi dobře známo, že Karvinsko patří dlouhodobě k nejpostiženějším regionům v České republice. Jedná se o oblast s téměř nejnižší životní úrovní, s vysokou nezaměstnaností a také lidé se zde dožívají nejnižšího věku.
I přes určité snahy státních úřadů, a to jak z různých ministerských pracovišť, tak z Moravskoslezského kraje, se nedaří tento trend výrazně zvrátit a současná ekonomická krize v našem státě podmínky k žití na Karvinsku ještě více komplikuje. Tak to vnímají někteří místní politici, kteří se snaží s tímto nepříznivým stavem něco udělat – a nyní se obávají, že nespokojenost se současnou situací může kulminovat na podzim i hromadnými protesty. Talentovaní lidé z Karviné, zvláště ti s vysokoškolským vzděláním, řeší nedobré životní perspektivy odchodem, takže se tato část Moravskoslezského kraje výrazně vylidňuje, což pak přináší další sociální problémy.
„Když jsem pracovala před pár lety v Agentuře pro sociální začleňování, tak tam byl vytvořený tzv. index sociálního vyloučení, který se pohyboval od hodnoty 0 až k 30. Karviná měla tehdy stanovený index na číslo 26, což asi mluví samo za sebe. Ta hodnota se například vypočítávala ze statistik, kolik lidí v regionu spadlo do exekucí či kolik z nich musí pobírat sociální dávky, dále se hodnotila míra obecné vzdělanosti a podobně,“ konstatovala Martina Dušková, zastupitelka Moravskoslezského kraje (Piráti), která má velké zkušenosti z působení v sociální oblasti na Opavsku a Ostravsku.
„Lidé se zde často dostávají do bludného kruhu. Začíná to tím, že se kvůli špatně vyřešené spádovosti dostanou do problémové základní školy, ze které pak mohou jen těžko usilovat o nějaká studia. Potom mají problém sehnat dobrou práci a také slušné bydlení za přijatelnou cenu, jelikož zde působí řada obchodníků s chudobou, tedy vlastníci ubytoven nevalné úrovně s horentním nájmem a také zahraniční majitelé desetitisíců hornických bytů z bývalého OKD, kteří nyní nasadili horentní nájmy, jelikož jsou jim lidé na Karvinsku celkem lhostejní,“ dodala ještě zastupitelka z Ostravska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu
Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…
- 8:20 Veleba: Náš účel v EU? Aby západ udržel svou výrobu. Dotujeme bodláky
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu