Pražská policie nakoupila vysílačky po téměř 12 tisících. Bude s nimi možné šifrovat

4. 5. 2019 9:29

Pražská městská policie pořídila radiostanice, které umějí šifrovat. Městská radiová síť však šifrování neumožňuje, proto bude nutné ji modernizovat.

Pražská policie nakoupila vysílačky po téměř 12 tisících. Bude s nimi možné šifrovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie, ilustrační foto

ČTK o tom informovali ředitel městské policie Eduard Šuster a mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. V současnosti komunikační síť Tetra, kterou magistrát využívá, zabezpečena není a kdokoliv se na ni může jednoduchým způsobem napojit.

Městská policie první část radiostanic modernizovala v roce 2017, nyní dokoupí zbytek. Jde o 100 vozidlových terminálů a 480 vysílaček pro strážníky v ulicích. Dodávky jsou plánovány postupně do roku 2022. Jedna ruční vysílačka vyjde na zhruba 11.600 korun, vozidlová radiostanice na téměř 9400 korun.

„V okamžiku, kdy systém městského radiového provozu bude umět šifrování a zabezpečenou komunikaci, tak naše radiostanice už na to budou připraveny,“ uvedl ředitel Šuster. Dodal, že policie za techniku na základě veřejné zakázky zaplatí třetinu katalogové ceny. Zakázku tento týden schválili pražští radní.

Na problémy s městskou radiokomunikační sítí Tetra v minulosti upozorňovali Piráti. Ti nyní v Praze drží post primátora, který má v gesci IT a smart city. Podle mluvčího magistrátu Provazníka je v plánu systém zabezpečit a existuje k tomu komise, která připravuje příslušnou zakázku. Výsledek by měl být znám v horizontu dvou až tří měsíců, poté jej bude moci projednat městská rada.

V současné podobě se přes městskou síť může na vysílačky městské policie napojit každý s využitím běžného USB přijímače a dostupného softwaru. Radiový systém standardu Tetra využívají kromě strážníků Dopravní podnik Praha, Technická správa komunikací a mohou se do něj zapojovat i další složky integrovaného záchranného systému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…