Pražská starostka se vydala kontrolovat ožralou mládež v hernách a nonstopech. Dopadla tak, že jsme se to 104 dnů neodvážili napsat. Teď už musíme

16.02.2020 4:50

Praha 10. Městská část, která je proslulá špínou, nepořádkem, lejny od psů... a auty, která jsou zaparkovaná na přechodech, na chodnících, aniž by se tím místní garnitura nebo policie výrazněji zabývaly. O tom naše redakce píše pravidelně, čímž si vysloužila stopku u celého vedení této povedené městské části. Jenomže její mediální truc vyvolal pozoruhodnou reakci: začínají se nám ozývat jak úředníci, tak opoziční politici...

Pražská starostka se vydala kontrolovat ožralou mládež v hernách a nonstopech. Dopadla tak, že jsme se to 104 dnů neodvážili napsat. Teď už musíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila neschválením jejího programu. Jediným bodem byl přitom návrh neschválení prudkého navýšení daně z nemovitosti
reklama

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7258 lidí
Kontrola, o které bychom chtěli informovat, proběhla na konci roku 2019. Informace o ní jsme měli tehdy ze dvou zdrojů. Od radničního politika a současně také od jednoho pracovníka provozovny na Praze 10. Co nám tito lidé řekli, uvedeme níže.

V principu šlo o to, že radnice několikrát do roka hlídá, aby se na jejím území nepotulovali opilí mladiství a podobně. To, že okolo Moskevské nebo Krymské ulice najdete pravidelně jak narkomany, tak bezdomovce vysedávající na zemi a obtěžující i matky s kočárky, je pro tuto chvíli vedlejší. Tyto kontroly jsou, jak už bylo uvedeno, pravidelné. Na sklonku roku se jich podle našich informací zúčastnila také senátorka a starostka Prahy 10 Renata Chmelová (koalice VLASTA).

Důvod, proč jsme s publikováním materiálu vloni váhali, byl prostý. Ačkoli jsme obvolali řadu provozoven, všichni se báli mluvit. Báli se kvůli popotahování od úřadů a kvůli pokutám. To, že ke kontrole došlo, však shodně potvrdili.

Jenomže před několika dny se nám ozval zdroj z řad úředníků Prahy 10, který do celé situace vnesl jasnější světlo. A stal se tak nevědomky třetím zdrojem, který do puntíku popsal to, co jsme věděli už 4. listopadu, tedy před více než stovkou dnů.

Nejprve zdroj z řad hostinských: „Aby mi tady baba, navíc podnapilá, hulákala na hosty, že chce vědět, kdo jí volil, na to nejsem zvědavej,“ sdělil tehdy. Když jsme se ptali na podrobnosti, odmítl je specifikovat. „Hned by poznala, kdo jsem, známe se,“ přiblížil pouze.  

Další, nám i místním obyvatelům známý politik, však byl o poznání sdílenější.

„Starostka MČ Praha 10 a senátorka v jedné osobě Renata Chmelová (koalice VLASTA) se předminulý pátek v noci připojila v poněkud podnapilém stavu ke kontrole prováděné státní správou – živnostenským odborem – v restauračních provozovnách na Praze 10. Prý docela dělala ostudu a v konzumaci alkoholu pokračovala. O tom, že se za samosprávu v noci připojila ke kontrole prováděné v přenesené působnosti státní správy, existuje zápis, kde jsou zapsáni přítomní i podniky, které byly kontrolovány,“ uvedl náš zdroj.

V tuto chvíli řekněme, že městská policie akci potvrdila. Praha 10 se s námi odmítla bavit.

Náš politický zdroj pokračuje: „Byli přítomni (kromě úřednic) i členové městské policie. Určitě budou mít strach mluvit. Byl tam i další radní, pirát Kočí. Ten ji pravděpodobně bude chtít podržet. Informace jsem osobně obdržel od hostů z lokality okolo Krymské, kteří u toho byli,“ vysvětlil. A měl pravdu. Několik provozoven nám tato slova skutečně potvrdilo.

Jak se tedy věci měly vloni? Získali jsme informace o tom, že starostka Chmelová byla během kontroly nočních provozoven takzvaně nachmelená, děsila personál i hosty. Chovala se prý jako slon v porcelánu. Téma jsme odložili až do letošního února, kdy se ozval úřední hlas z radnice.

„Hodně se o tom na úřadu doteď mluví. Paní starostka Chmelová se na konci roku účastnila bezpečnostní akce. Ta probíhá několikrát do roka. V nočních hodinách za účasti Policie ČR, městské policie, pracovníků našeho úřadu se navštěvují problematická místa Prahy 10. Jde o různé herny, ubytovny, nonstop bary. Akce se účastnila i paní senátorka Chmelová, jak jsem uvedl. Nic neobvyklého. Problém byl jen jediný. Paní senátorka dorazila upravená a v průběhu akce se její stav nelepšil, prý horšil,“ uvedl muž, jenž se obrátil na ParlamentníListy.cz opakovaně, a vždy byly jeho informace pravdivé. Co ale myslel v souvislosti se starostčinou „úpravou“? Ano, alkohol...

„Výsledkem bylo mimo její vykřikování: ‚Víte, kdo já jsem?! Já jsem vaše starostka! Kdo mě tady volil, a kdo ne?!‘ Přítomné osazenstvo paní starostku muselo uklidňovat a tišit. Na ulici dokonce rušila noční klid,“ uvedl své svědectví zdroj.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31449 lidí
Kruh se tak uzavřel. Majitel hospody, politik i úředník Prahy 10 se shodli na tom, jak probíhala akce, o níž se vedení městské části Praha 10 oficiálně raději nezmiňuje.

A co dalšího se ve Vršovicích a okolí děje? I na to máme odpověď.

„V současné době na radnici vedle odvolání ředitele CSOP rezonuje zvýšení nájmů v obecních domech. Několik nasejřených lidí dorazilo osobně na úřad, mnozí to řeší telefonicky. Jde o problém. Lidé se ptají, zda vedení radnice tento krok s nájemníky dostatečně komunikovalo. Zda současný způsob správy bytového fondu je na odpovídající úrovni. Kdy a zda bude vypsané výběrové řízení na nové správní firmy, které nové vedení radnice od svého příchodu stále jen slibuje. Opět se ukazuje nekompetence vedení. Pirát Beneš, maje bytovou politiku na svém triku, má bytovou politiku na háku. Bavíte-li se s lidmi z majetkoprávního odboru, říkají jasně, že po roce ve funkci pan místostarosta nepochopil základy chodu této části úřadu. Linka nájemník – správní firma – odbor je asi složitá trojčlenka. Prý mu stále koluje hlavou jen jediné, myšlenka na to, jak se vyhnout výběrovce na správní firmu (asi poučen nezdarem Pirátů při soutěži na údržbu obecní zeleně),“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…